A k t u e l n o s t i
PC home - osnovna strana
PC #56 - Maj 2000

Ponovo na vrhu

   YU INFO, najveći domaći simpozijum o računarskim naukama i informacionim tehnologijama, prethodne godine je surovo prekinut NATO bombama, ali je ove godine ponovo okupio brojne domaće informatičare, koji su od 27. do 31. marta proveli prijatne dane na Kopaoniku.
Jelica Protić

    Svi koji imaju ikakve veze sa računarskim naukama, a uz to poseduju par skija, svakako su čuli za YU INFO ili su, što je još verovatnije, na njemu učestvovali. Od 1995. godine, kada je održan prvi skup na Brezovici, YU INFO je održao visoki renome, pružajući mogućnost domaćim informatičarima da se upoznaju sa dostignućima uglednih domaćih računarskih firmi, istraživačkim naporima stručnjaka iz jugoslovenskih instituta i sa Univerziteta, ali i najnovijim istraživanjima poznatih svetskih eksperata. Simpozijum YU INFO je vršnjak našeg časopisa: prvi broj "PC"-ja predstavljen je upravo na Brezovici 1995, pa zato ovaj skup uvek pratimo sa posebnim interesovanjem.

Za sve godine

    YU INFO je pokazao da ima dobru koncepciju i izuzetnu vitalnost u ne baš srećnim vremenima: bez obzira na ekonomske teškoće, sankcije i ratne pretnje, na ovom skupu se redovno okupljalo 500-1000 učesnika, a na svih šest simpozijuma izloženo je oko 1200 radova. Nivo i značaj manifestacije potvrđuje i prisustvo preko 60 stranih naučnika na dosadašnjim simpozijumima, među kojima su i imena koja već imaju obezbeđeno mesto u istoriji računarstva, kao Alan J. Smith ili Yale Patt.

    Prošle, ratne godine, učesnici skupa YU INFO na Kopaoniku su proveli samo dva dana. Mada su neki od njih veći deo tog vremena potrošili u hotelskim sobama, smenjajući satelitske kanale u grozničavoj neverici da ćemo doživeti bombardovanje, mnogi su uspeli da odslušaju kvalitetna i interesantna predavanja stranih izlagača iz Španije, SAD, Poljske i Rusije. U sećanju nam je ostalo poslednje od njih, koje je profesor Moskovskog Univerziteta dr Vladimir Veličenko završio rečima da je ruski narod uz nas, ali da u nevoljama koje nam predstoje ne smemo računati na Rusiju. Sa simpozijuma smo stigli u Beograd pravo na bombardovanje, u predvečerje 24. marta. Dok su se mnogi učesnici skupa odmah uključili u rat rečima, koji je na Internetu bio žestok koliko i onaj drugi, profesor Veličenko ponudio je da se priključi pravim dobrovoljcima, odbijajući još nekoliko dana da se vrati kući...


Na njima počiva YU Info: mr Dušan Korunović, dr Božidar Radenković, dr Miodrag Ivković, dr Veljko Milutinović

    Ove godine, u kojoj smo se zime možda plašili više nego što je bilo opravdano, i pripreme za YU INFO su bile malo odložene, pa je uobičajeni rok za slanje radova pomeren na sredinu februara. Organizatori su učesnicima prethodnog simpozijuma korekno ponudili popust od 25% za smeštaj i kotizaciju, a među učesnicima je posebno dobro primljena i redukovana kotizacija za one autore koji na vreme pošalju rad.

    Najveći deo posla oko organizacije simpozijuma, koji se odnosi na prikupljanje radova i tehničku obradu zbornika, obavljen je na Univerzitetu u Nišu, gde je pripremljena i Internet prezentacija ovog skupa. Organizacioni odbor činili su dr Miodrag Ivković, dr Dušan Zdravković i dr Božidar Radenković, kao i mr Dušan Korunović, urednik Zbornika u kome su se našli sažetci 193 prihvaćena rada. Kompletan tekst radova je, kao i prošle godine, učesnicima simpozijuma prezentiran na CD-ROM-u. Programski odbor sačinjavali su eminentni profesori sa Elektronskog fakulteta u Nišu, beogradskog ETF-a i FON-a, PMF-a i FTN-a u Novom Sadu i PMF-a u Kragujevcu, kao i stručnjaci iz "Telekoma", Vojske Jugoslavije i Ministarstva za nauku i tehnologiju Republike Srbije.

    Putovanje na YU INFO ove godine su organizovale dve agencije, pa je tako smeštaj u hotelu "Grand" i apartmanima u Konacima organizovao Yugotours, dok je za "Klub A" i JAT apartmane bila zadužena agencija Sky Pass. Mada su distribuirani sistemi u računarstvu veoma popularni, stekli smo utisak da u organizaciji ovakvog putovanja distribuiranost baš i nije srećno rešenje: koncepcija sa jednom agencijom koja podrazumeva vodiče u autobusima, organizovani transport od stanice do hotela i uobičajeno dnevno informisanje o događajima na skupu, koja je poštovana dok se YUINFO održavao na Brezovici, delovala je pogodnije od taktike "slobodnog snalaženja" koja je zastupljena na Kopaoniku. Ipak, bogatiji hotelski kapaciteti omogućili su svim učesnicima da odaberu adekvatan smeštaj, a za one učesnike skupa koji nisu odoleli iskušenju belih staza ponuđena je povoljna varijanta četvorodnevnog ski-pass-a.

Svečano otvaranje

    Svečano otvaranje šestog simpozijuma YU INFO počelo je izlaganjem prof. dr Miodraga Ivkovića, Predsednika organizacionog odbora, koji je izložio profesionalne rezultate dosadašnjih skupova i brojnim učesnicima koji su ispunili Kongresnu dvoranu u Konacima do poslednjeg mesta poželeo uspeh u radu i prijatan boravak na Kopaoniku.

    Skup je zvanično otvorio Rektor Univerziteta u Nišu prof. dr Branimir Đorđević, koji je napomenuo da YU INFO prati trendove i da se tematika i sadržaj izloženih radova svake godine menja u skladu sa razvojem računarskih nauka u svetu, kao i da među učesnima ima sve više mladih stručnjaka. On je poželeo da se prošlogodišnji prekid skupa usled agresije, koja ne služi na čast onima koji su je uzrokovali, više nikada ne ponovi i izrazio očekivanja da će, na osnovu plana razvoja računarskih nauka u Srbiji koje je sačinilo resorno ministarstvo, u narednih 10 godina biti obezbeđena sredstva koja će mladim stručnjacima omogućiti lagodnije bavljenje ovom oblašču. Zatim se učesnicima skupa obratio prof. dr Zoran Ćukić, pomoćnik saveznog ministra za nauku, razvoj i životnu sredinu, koji je pozdravio strane goste i poručio im da su, za razliku od neprijateljskih vazdušnih snaga, ljudi dobre volje iz drugih zemalja ovde uvek dobrodošli. U ime "Telekoma Srbije", jednog od pokrovitelja simpozijuma, auditorijum je pozdravio mr Mihajlo Đorović.

    Radni deo skupa otpočeo je obraćanjem profesora beogradskog ETF-a dr Veljka Milutinovića, koji je već godinama zadužen za kontakte sa stranim naučnicima koji dolaze na YU INFO. Mada je broj stranih gostiju bio nešto manji nego prethodnih godina, održan je standardni kvalitet ovog segmenta simpozijuma, jer su na šesti YU INFO došla dva naučnika iz Italije i po jedan iz Španije i SAD. Oni su održali po jedno kraće plenarno predavanje, kao i po jedan jednosatni tutorijal uže stručne tematike. Najzainteresovaniji slušaoci tutorijala bili su studenti i postdiplomci, čiji su dolazak na YU INFO pomogla resorna ministarstva.

Gosti iz sveta

    Prvo uvodno izlaganje održao je profesor J. Duato, sa Politehničkog fakulteta Univerziteta u Valensiji, koji je po broju studenata drugi u Evropi. Profesor Duato je poznati stručnjak za oblast interkonekcionih mreža i rutera, kao i autor impozantnog broja radova objavljenih i citiranih u IEEE časopisima. On je, ipak, nastojao da plenarno predavanje učini pristupačnim slušaocima različitih priofila, pa je najpre istakao da problema transfera podataka predstavlja ograničavajući faktor u odnosu na njihovo procesiranje, kako na nivou interkonekcionih mreža, tako i na nivou čipa, a zatim je objasnio različite pojmove iz oblasti mreža koristeći živopisnu ilustraciju na kojoj, na primer, stablo (tree) prikazuje hijerarhiju, a bik (španski toro) torus. Profesor Duato, koji na svom univerzitetu ima funkciju vice-rektora za istraživački rad, u okviru programa tutorijala održao je predavanje pod naslovom Critical Issues in Design and Implementation of Interconnects for Workstation Clusters, u kome je izneo rezultate istraživanja čiji je cilj da se dinamičkom rekonfiguracijom mreže, tokom koje se ne zaustavlja saobraćaj, uz izbegavanje deadlock-a, obezbedi bolja pristupačnost, pouzdanost i kvalitet servisa mreže.

    Istraživanja koja se oslanjaju na rezultate koje je izneo prof. Duato predstavio je profesor T. Pinkston sa Univerziteta Južne Kalifornije u Los Anđelesu, koji se prvenstveno bavio poboljšanjem performansi mreže. On je u okviru predavanja Developments in High-Performance Interconnection Networks for Parallel and Distributed Systems govorio o fleksibilnom i efikasnom rutiranju, koje podrazumeva parcijalnu modifikaciju tabela rutiranja, a zatim je objasnio razlike između izbegavanja deadlock-a i dopuštanja da se on dogodi, uz primenu progresivnog oporavka po Disha metodu, čime se brzina rutiranja može povećati oko 25%.

    Gost iz Italije, profesor A. Domenici sa Univerziteta Santa Ana u Pizi, održao je predavanje pod nazivom Internet and Object-Oriented Design Methods, u okviru kog je govorio o softverskim trendovima prelaska sa koncepta programskih jezika na koncept aplikativno orjentisanih specifikacija visokog nivoa, a zatim se pozabavio brojnim CORBA servisima koji egzistiraju kao standardni bibliotečki objekti. Drugi gost iz Italije, istraživač na Univerzitetu u Salernu G. Percanella, održao je predavanje Video Segmentation and its Application to Internet, u kome je predstavio hijerarhijsku organizaciju pokretnih slika, čiji je cilj efikasno segmentiranje, indeksiranje i izdvajanje pojedinih delova video snimka. Pored semantičkih celina visokog nivoa kao što su scena (scene) i događaj (event), uvodi se snimak (shot) koji predstavlja neprekidnu sekvencu snimljenu kamerom, a ovakvom organizacijom omogućava se efikasnije pretraživanje pokretnih slika na Internetu.

U kongresnim salama

    Okosnicu skupa YU INFO čini izlaganje radova domaćih autora po sekcijama. Radovi su bili razvrstani u deset programskih oblasti. Najviše prijavljenih radova, 45, našlo se u sekciji "Računarske mreže i telekomunikacije" što potvrđuje međusobno približavanje ove dve značajne oblasti moderne tehnike. Posebnu pažnju autora privukli su "Informacioni sistemi" (33 rada) i "Primenjena informatika" (31 rad), dok je nas najviše zainteresovala sekcija "Internet" sa 18 prijavljenih radova. Na primeru ove sekcije moglo se videti da je broj prijavljenih radova sličan kao i na ranijim simpozijumima, ali da, na žalost, neki autori nisu bili u mogućnosti da dođu na Kopaonik. Činjenica da pojedini radovi nisu izloženi imala je, ipak, i dobru stranu, jer su izlaganja bila iscrpnija, a više vremena ostalo je za diskusiju koju su, po zamisli organizatora, vodili predstavnici poznatih domaćih Internet provajdera SezamPro i EUnet.


Prijatni redovi: osim čekanja na žičari, čekalo se i pečenje...

    Posebnu pažnju slušalaca u sekciji "Internet" privukli su radovi koji se odnose na on-line sistem za prijavljivanje radova za ovogodišnji YU INFO, koje je izložio Bojan Volčanšek iz Niša. Sistem zasnovan na Oracle-ovoj strategiji razvoja mrežnih aplikacija troslojne arhitekture predstavlja ambiciozni projekat kojim se način prikupljanja radova približava onome na šta su navikli učesnici velikih svetskih konferencija; ostaje još samo da se reši pitanje traljave Internet veze između Beograda i Niša... Organizatorima treba odati priznanje i za tehničku opremljenost, jer su po prvi put obezbedili u svim salama za izlaganje radova računare i projektore, pa su šarene Power Point prezentacije omogućile udobnije izlaganje rezultata.

    Simpozijum YU INFO poznat je po profesionalnom marketinškom nastupu i značajnom broju sponzora, uglavnom renomiranih računarskih firmi. među kojima su se ovoga puta našli: EUnet, MDS, Tehnicom, Telekom Srbije, JISA Info, SBS, Ei Systems, POGLED, ENERGODATA, SAGA, CORES, VF Holding, Ei Informatika, Astra banka, Delta banka i filijala Beogradske banke iz Niša, Ei Holding, IRVAS, NIŠ EKSPRES, PAKOM, EI SiGraf i etno restoran "Suri". U okviru skupa prezentacije su održali Pogled, SAGA, MDS i EUnet, a predstavljeni su i časopisi "Internet ogledalo" i "Info Science". Od novosti koje su se čule na ovim prezentacijama izvajamo udruživanje Sage i ComNET-a, kao i prelazak časopisa "Info Science" pod okrilje FON-a. Zanimljive diskusije vođene su i na okruglim stolovima, gde se, između ostalog, raspravljalo o problemima i strategiji razvoja akademske mreže u Srbiji.

U duhu prijateljstva

    Pored dobre organizacije, velikog broja radova i učešća najpoznatijih domaćih računarskih firmi, YU INFO je poznat i po prijateljskom duhu i posebnoj pažnji koju posvećuje zabavi. Održanje zabavnih sadržaja u obimu na koji su učesnici navikli na prethodnim skupovima u ovoj teškoj godini nije bilo jednostavno, ali je grupi "Groš" iz Niša uspelo da drži dobro raspoloženje gostiju na visini. Rame uz rame sa profesionalnim muzičarima našao se i profesor Đorđević, niški Rektor, čiji izuzetan pevački talenat uvek ponovo iznenadi one koji ga slušaju. Neformalna druženja sa muzikom organizovana su u etno-restoranu "Suri", gde su učesnici bili u prilici da probaju specijalitete neobičnih naziva i zabave se pogađajući šta bi to mogao biti "Vodeničarski zastrug" ili "Mida Klisurac". U organizaciji ovog restorana priređeno je i tradicionalno pečenje vola na ražnju. Istini za volju, za informatičare, kao poklonike mlade nauke, bilo je dovoljno i tele od 170 kilograma, a pečenju u vrućim lepinjama obradovali su se, pored učesnika simpozijuma, i mnogi prolaznici na skijama koji su se u to vreme našli na početku staze, gde se okretao ražanj.

    Među anegdotama sa ovog skupa ostaće zabeležena i jedna objavljena u listu NIN: tamnoputi Amerikanac, profesor Pinkston, upravo je uživao spuštajući se niz jednu od skijaških staza kada su ga okružili momci koji su pomislili da se radi o zalutalom pripadniku KFOR-a. Neobična situacija ubrzo je razrešena, pa je razgovor na odličnom engleskom nastavljen u krajnje prijateljskom tonu. Ne zna se samo da li je profesor Pinkston u svoju odbranu izneo argument da posle dva dana vežbe bolje igra kolo od većine "domorodaca"...

    Šesti YU INFO ostao je za nama i niko neće posumnjati da je bio mnogo, mnogo bolji od prethodnog. Ostaje nam samo da poželimo da tako bude i sledeće godine.


    PC home - osnovna strana Novi broj|Arhiva|Pretrazivanje svih brojeva|O nama
Pretplatite se na PC|Oglasavanje u casopisu PC|Postanite saradnik casopisa PC|Pitanja i komentari u vezi casopisa