H a r d v e r
PC home - osnovna strana
PC #51 - Decembar 1999

Modemom do srca

   Dugo držan po specijalističkim ambulantama kao uređaj kojim se mora "pilotirati", a ne "voziti" kroz osetljive segmente dijagnostike, EKG je konačno prepušten "običnim" lekarima, kao dodatno dijagnostičko sredstvo.
Nenad Veljković

    Elektrokardiografija je bila metoda ispitivanja srčane funkcije kojom se služio specijalista-kardiolog. Sistematskim proučavanjem srca i krvotoka i realnim značajem elektrokardiografije u dijagnostici, ova metoda je postala neophodna dopuna svakog "ozbiljnijeg" pregleda. Kako se odlaskom u privatne vode javlja potreba i za drugim skupim modulima (za hemijske analize ili ultrazvuk), često sam od prijatelja iz te branše slušao priče kako bi konstrukcija EKG-a mogla biti i jeftinija. Kad bi se to moglo prepustiti kompjuteru...

Šta je u paketu

    Želje su postale stvarnost - testirali smo uređaj koji, priključen na slobodni serijski port, pretvara računar u jednokanalni elektrokardiograf. Grupa stručnjaka iz Niša odvažila se da, pod pokroviteljstvom firme TT Inženjering, konstruiše uređaj i napravi odgovarajući softver. Mr Dragan Živanović, konstruktor i autor softvera i dr Dragan Vukadinović, inicijator projekta, proizveli su uređaj težak oko 900 grama. Atest je, po pravilniku o obaveznom testiranju proizvoda koji prouzrokuju radio-frekvencijske smetnje, dalo Savezno ministarstvo za razvoj, nauku i životnu sredinu u Beogradu.

    Uz EKG modem dobijate dva kabla: 25-pinski RS-232 za vezu sa računarom i "pacijent kabl" koji se grana na pet odvojenih kablova, uz četiri štipaljke za povezivanje na ekstremitete. Tu je i vakuum pumpica za povezivanje prekordijalne elektrode, ispravljač za punjenje baterija (12 V), disketa sa softverom i uputstvo za rad. Softver je pisan u paskalu i izvršava se u DOS prozoru. Instalaira se jednostavnim kopiranjem diskete, a jedina intervencija je izbor slobodnog COM porta. Spomenimo i to da aparat poseduje 6 NiCd baterija od 1.2 V / 700 mAh i može funkcionisati 14 sati do sledećeg punjenja, na šta ukazuje posebna dioda.

    Na glavnom ekranu uočljiva su dva reda tastera koji jasno nagoveštavaju svoje funkcije. Pored "otvori" i "snimi", tu su i tasteri "parce" i "meri", kojima se snima karakterističan segment (parče) zabeleženog signala u vremenu i amplitudi. "Izveštaj" daje dodatni opis nalaza, omogućava snimanje u kolor i b/w PCX formatu, izvoz u ASCII datoteku i štampanje. Program zapravo formira datoteku u standardnom HPGL formatu koju preuzima shareware program za štampanje printgld.exe. Među opcijama se može izabrati pozadina u vidu mreže ili sekundarnih linija, ispis podataka o pacijentu i komentara na dati snimak. Direktna štampa na LPT1 daje izuzetno kvalitetat otisak, dok je nakon izvoza u bitmapu kvalitet umanjen. Preko eksternog programa koji radi štampu bira se i rezolucija - default stanje je 600 dpi za laser odnosno 300 dpi za izvoz u PCX.

    Tasteri u donjem redu predstavljaju filtere. Line filter otklanja smetnje izazvane mrežnom frekvencijom (50 Hz) u prostoriji u kojoj se vrši merenje, dok tremor filter propušta niže od 35 Hz, potpuno potiskujući smetnje mrežne frekvencije i tremor mišića nervoznog pacijenta koji se monitoriše. Ovaj filter smanjuje amplitude QRS zubaca pa se mora selektivno koristiti. Bazna linija je softverski VF filter čija je funkcija da otkloni "plivanje" bazne linije EKG signala, ali unosi promene u ST deo zapisa, pa se takođe mora selektivno koristiti. Tasteri za izbor horizontalne i vertikalne razmere nalaze se u klasičnoj poziciji (25 mm/s i 10 mm/mV).

    Klik na EKG taster prebacuje korisnika na novi ekran u kome se vrši snimanje. Taster "odvod" selektuje periferne odvode ponaosob, dok "auto" pokreće ciklično (automatsko) menjanje odvoda. Taster "autoP" startuje automatski rad ali za prekordijalne pozicije. Vakuum pumpica se navlaži vodom i "zalepi" na prvu poziciju, a zatim se pritisne taster S. Nakon kratkog vremena, indikator "snimi" nestaje sa ekrana, omogućavajući da se pumpica postavi u sledeći položaj, a zatim ponovo pritisne S. Nakon šest promena, program sam prekida rad. Pritiskom na taster "izlaz", vraćamo se na ekran u kome smo se nalazili odmah nakon startovanja programa. Lekar tu može da pregleda snimak bez trošenja papira.

I konačno, praksa

    Kao osobu van medicinske branše, interesovalo me je da proverim koliko je instaliranje hardvera i softvera, tumačenjem uputstva, jednostavno. Kutiju uređaja povezao sam priloženim RS-232 kablom za slobodan serijski port, a drugi kabl (uređaj-pacijent) sam spojio sa raznobojnim kontakt štipaljkama i prekordijalnom pumpicom. Četiri kontakt štipaljke se prema boji i navedenom spisku postavljaju na zglobove ruku i nogu, dok se peta grana (pozitivna elektroda) sa prekordijalnom pumpicom postavlja (tek u toku snimanja prekordijalnih odvoda) na šest specifičnih lokacija grudnog koša. Uključio sam uređaj i pritisnuo taster "auto". Snimanje u ovoj opciji automatski odradi sve odvode i smesti ih na jednu stranicu budućeg ispisa. Sledi drugo snimanje u kome koristimo vakuum pumpicu postavljajući je u prvi od šest položaja. Klikom na "autoP" počinje seansa snimanja šest prekordijalnih pozicija naizmeničnim pritiskom na taster S. Ovih šest signala takođe se smešta na jedan A4 list papira, tako da se sa samo dva papira mogu odštampati svi odvodi standardnog EKG-a. Krajnje jednostavno, zar ne?

    Na kraju, reči pohvale autorskom timu, koji već sada radi na optimizaciji programa i ispravljanju uočenih nedoslednosti u stilu komuniciranja sa korisnikom. Firma TT Inženjering nudi i posebne pakete u kojima se uz ovaj uređaj isporučuju i kompjuter i štampač, po ceni klasičnog EKG aparata. Ako neko već poseduje kompjuter i štampač, ulaganja se trostruko smanjuju, pa EKG modem sa pripadajućim delovima može da se kupiti za samo 1200 DEM u dinarskoj protivvrednosti.

    Napominjemo da je ovo dobra dopunska dijagnostička alatka, cenom dostupna i širem krugu medicinara, ali nije teško zaključiti da u teškim slučajevima, medikamentoznu i svaku drugu terapiju (na osnovu tumačenja elektrokardiogradma) treba da sprovodi samo lekar specijalista.

Korisna adresa:
TT Inženjering
Topličina 4, Niš, tel/fax 018/547-929, 523-530
e-mail: span.tti@cent.co.yu


    PC home - osnovna strana Novi broj|Arhiva|Pretrazivanje svih brojeva|O nama
Pretplatite se na PC|Oglasavanje u casopisu PC|Postanite saradnik casopisa PC|Pitanja i komentari u vezi casopisa