K o m u n i k a c i j e
PC home - osnovna strana
PC #49 - Oktobar 1999

Gospodari sveta

   Carstvo Interneta se prostire na daleko većoj teritoriji od bilo koje države koja je postojala u istoriji. To je carstvo kojim niko ne vlada, ali nećemo zaboraviti velike vojskovođe koji su, svaki u svoje vreme, verovali da će zagospodariti svetom...
Gojko Adžić

    Aleksandar Veliki, sin Filipa Makedonskog, bio je najveći osvajač antičkog sveta. Njegovo carstvo se prostiralo preko balkanskog poluostrva, severne Afrike i Male Azije, sve do Tibeta. Život i delo ovog velikog vojskovođe, uz dosta detalja i slika, prezentirano je na sajtu 1stmuse.com/alex3/alex-synopsys.html. Ty ćete naći i mnoštvo linkova na dokumente koji se bave sličnim temama. Neki od njih vode do sajta Džingis Kana: više od 700 godina posle smrti velikog Kana, priče o njegovom životu ne prestaju da zapanjuju ljude širom sveta. Američki časopis National Geographic obradio je detaljno životni put ovog vojskovođe, a rezultate tog rada možete videti na www.nationalgeographic.com/features/97/genghis. Pored hronološki obrađenog puta slave mongolskog poglavara, biće vam interesantno da pogledate i geografske karte njegovog carstva.

Rimsko carstvo

    U antičkom svetu nije postojala veća i moćnija država od Rimske imperije. De Imperatoribus Romanis (salve.edu/~dimaiom/deimprom.html) je on-line enciklopedija rimskih vladara, najmoćnijih pojedinaca celokupne ljudske istorije. Ovde možete naći podatke o svim carevima, od rimskog imperatora Avgusta do poslednjeg vizantijskog cara Konstantina IX Paleologa, u vidu kratke biografije, ilustracija i raznih naučnih radova koji se bave odgovarajućim istorijskim periodom. Zanimljivi segmenti ovog sajta su alfabetski indeks careva, virtualni katalog rimskog kovanog novca i biblioteka važnijih bitaka u istoriji Carstva. U vezi sa ovim preporučujemo vam britannia.com/history/resource/emperor.html - kompletan spisak svih imperatora, podeljen po dinastijama.

    Moćna Rimska imperija ipak je drhtala pred Hunskim kraljem poznatim kao Atila, Bič Božji. Čak i najkrvaviji sukobi moderne istorije teško se mogu porediti sa masakrom koji je on sproveo u petom veku šireći hunsku državu - smatra se da je stradalo oko 20 miliona ljudi! Mnogo detalja o životu ovog prototipa masovnih ubica možete pronaći na prezentaciji Atilla The Hun And Barbarian (art1.candor.com/barbarian).

    Zapisi rimskih istoričara iz tog perioda takođe vam mogu dati dobru sliku o "Biču Božjem"; posebno vam preporučujemo sajt Priscus at the court of Attila (www.fordham.edu/halsall/source/priscus1.html), koji opisuje prolazak Hunske vojske kroz naše krajeve i čuveno uništenje Niša.

Vikinzi bez rogova

    Strah i trepet zapadne Evrope u vreme srednjeg veka bili su Vikinzi, neustrašivi moreplovci i nemilosrdni pljačkaši. The Viking Network Web (www.viking.no), uz mnoštvo zanimljivih informacija, jasno razdvajaja mitove i istine o tom dobu. Obilazak ove prezentacije odvija se u vidu kviza (Viking Network Quiz), a treba pomenuti i Odin Speeks To You servis koji donosi vikinške mudrosti, na engleskom, francuskom ili skandinavskim jezicima.

    Prvo veliko iznenađenje koje čeka sve ljubitelje holivudskih filmova, već na naslovnoj strani, jeste činjenica da vikinzi nisu nosili rogove na šlemovima! Autori ovog sajta pokušavaju da, uz što više podataka, prikažu sve aspekte života u vikinškom dobu, od običaja i svakodnevnih aktivnosti, preko izgradnje brodova, ratnih i pljačkaških podviga, do najvažnijih ličnosti njihove istorije. Među njima svakako treba istaći kralja Kanuta Velikog (www.viking.no/e/people/e-knud.htm), pod čijim vođstvom je vikinško kraljevstvo obuhvatalo današnje teritorije Danske, Norveške, Švedske i Engleske.

    Krenimo u novija vremena - Life and Times of Napoleon Bonaparte (www.napoleon.org) je izvanredan sajt, koji održava Međunarodno društvo poštovalaca Napoleona Bonaparte. Sadrži neverovatnu količinu podataka kako o samom Napoleonu, tako i o vremenu u kome je on živeo. Napoleonova osvajanja i bitke propraćeni su detaljnim mapama, a važnije bitke su čak obrađene sa po nekoliko mapa koje prikazuju važnije faze vojnih operacija. Velika pažnja posvećena je i Napoleonovoj stodnevnoj vladavini, kada je pobegao sa ostrva Elba i po drugi put seo na presto Francuske... doduše samo na nešto više od tri meseca. Bitka kod Vaterloa je, pogađate, takođe detaljno obrađena, uz mogućnost virtualne šetnja po bojnom polju.

    Za kraj smo ostavili domaći sajt Velika Srbija (members.xoom.com/velikasrbija). Uz ogromnu količinu istorijskih podataka obrađen je period od dolaska Južnih Slovena na ove teritorije do konačnog pada srpskog carstva. Pored zapisa iz tog vremena, naći ćete brojne ilustracije i hronološki poređane biografije svih srpskih vladara od 850 do 1458. godine. Naravno, ličnost koju treba istaći je Car Dušan Silni, koji je predstavljen na adresi members.xoom.com/velikasrbija/vladari/dusan.htm.


    PC home - osnovna strana Novi broj|Arhiva|Pretrazivanje svih brojeva|O nama
Pretplatite se na PC|Oglasavanje u casopisu PC|Postanite saradnik casopisa PC|Pitanja i komentari u vezi casopisa