R u b r i k e
PC home - osnovna strana
PC #44 - Mart 1999

Sveti Sava

   Nedavni veliki pravoslavni praznik, Sveti Sava, bio je povod da Multimedia Centar izda CD-ROM o životu i delu našeg najvećeg prosvetitelja...
Marijana Anastasijević

    O Svetom Savi je napisano mnogo knjiga, ali ovaj jedinstveni CD je prvo elektronsko izdanje koje pruža informacije o velikanu srpske kulturne baštine. Pregled počinjete instalacijom programa i klikom na ikonu koja predstavlja grb porodice Nemanjića; kroz čitavu "šetnju" CD-om prati vas crkvena himna Aleluja u horskoj izvedbi.


Tipik

    Možete odabrati pregled prvog (informativnog) ili drugog (zabavnog) segmenta prezentacije. U podopcijama prvog dela: "Život i delo Save Nemanjića" i "Sveti Sava u književnosti" moguće je odabrati nove kategorije: Biografija, Književni i kanonski spisi, Duhovni i svetovni vođa svog naroda ili Žitije Svetog Save, Liturgijska poezija, Narodno predanje i Umetnička poezija. Drugi deo nosi naslov "Sveti Sava kroz igru" i podeljen je u tri igrice - Memorija, Interaktivni strip i Kroz igru do znanja. Same igre su zamišljene kao edukacija kroz zabavu.

O životu svetitelja

    Segment Biografija, vizuelno predstavljen kao edicija knjiga, obuhvata period od 1170. godine, kada je župan Stefan Nemanja preuzeo vrhovnu vlast u Raškoj, do 1594. godine, kada su Turci odneli mošti Svetog Save u Beograd i spalili ih na Vračaru. Dok prelazite kurzorom preko naslova, ispisuju se podaci u jednoj rečenici o nekom od najvažnijih događaja tog vremena. Dupli klik vas uvodi u tekstualni deo o tom periodu. "Književnost i kanonski spisi" su zbirka najznačajnih spisa pisanih rukom Svetog Save, kao što su "Zakonopravilo" (Nomokanon) ili "Hilandarski tipik".


    Dosta pažnje je posvećeno značaju dela Svetog Save, čudima koja je izvršio za života i posle smrti, kao i istorijskim pogledima, koji su ga zabeležili kao utemeljivača pravoslavlja, zdravstvene zaštite i obrazovanja kod nas. Kao Krsno ime slave ga mnogi zanati i rodovi, a najveća slava je Savindan 14. januara po starom, odnosno 27. januara po novom kalendaru. Početkom 18 veka, tačnije 1735. godine, prvi put je 14. januar starog kalendara proslavljen kao školska slava: đaci su bili oslobođeni nastave, a taj su dan posvećivali molitvama Svetom Savi. Knez Miloš je 1823. godine izdao uredbu po kojoj se 27. januar (novi kalendar) proglašava školskom slavom. Upravo o tome podučiće sekcija "Duhovni i svetovni vođa svog naroda".

    Teodofijevo delo "Žitije Svetog Save" je dovoljno poznato samo po sebi - možete pročitati pet lepih priča o Pronalaženju (duhovnog) blaga, čudotvornom isticanju mira, naprasnoj smrti Strezovoj, čudu na moru i priču "Molitvom do hrane". "Liturgijska poezija" obuhvata Službu prenosa moštiju Svetog Save i Službu usnuća Svetog Save u pevanjima. "Narodno predanje" je izbor pesama i anegdota o Svetom Savi, dok "Umetnička poezija" predstavlja zbirku stihova naših poznatih pesnika - Desanake Maksimović, Vojislava Ilića, čika Jove Zmaja i drugih. Tu je, naravno, i "Himna Svetom Savi".

Učenje kroz igru

Pravoslavni kalendar

   Pravoslavni kalendar ste svakako listali, a sada možete da ga gledate i na ekranu vašeg PC-ja. Pravoslavni kalendar za črostu 1999. godinu je podeljen u četiri segmenta: "Kalendar", "Beleške", "Postovi" i "Zaposvesti". U "Kalendaru" su prikazani svi pravoslavni praznici i sva "crvena slova", sa mogućnošću pretraživanja po delu reči i pregledom svih meseci u godini. Kalendar ima brojanje dana u godini i po starom kalendaru. "Beleške" su rezervisane za upisivanje važnih datuma ili događaja za tekući ili bilo koji drugi datum, po vašoj želji. U opciji "Postovi" možete pronaći periode i nazive najvažnijih pravoslavnih postova, a u segmentu "Zapovesti" pročitaćete Deset Božjih i osam crkvenih zapovesti. Program je potpuno besplatan i može se preuzeti sa www.compactsoft.co.yu. Urađen je po blagoslovu Srpske Pravoslavne Crkve, uz konsultacije Milana D. Jankovića, protojereja-stavrofora.

    U drugom, zabavno-obrazovnom delu, igra "Memorije" otvara slike najpoznatijih pravoslavnih manastira koje je treba prepoznati, a "Kroz igru do znanja" liči na "Čoveče ne ljuti se" - napredujete po poljima odgovarajući na postavljena pitanja o životu Svetog Save. "Interaktivni strip" je pričica sa (ne baš najbolje izvedenom) animacijom o Đavolu i krađi Sunca.

    Kretanje kroz menije je veoma interesantno. Strelice koje zasvetle kada su aktivne služe za kretanje kroz zapise ili menije. Kurzor u obliku zuma sa znakom plus omogućiće vam da tekst pregledate na čitavom formularu ili samo na delu ekrana, a opcijama možete pristupiti koristeći levi ili desni taster miša. U pojedinim temama pojavljuju se sličice ključa, sveće ili zvona ili sve tri istovremeno. Klik na ključ uvodi vas u galeriju slika poznatih majstora i ikona iz pravoslavnih manastira. Slika sveće otvara geografsku kartu Svete Gore, sa fotografijama najznačajnijih manastira, dok simbol zvona daje dodatne podatke o aktuelnoj temi. Jedan od prikaza je i "slajd šou" tema vezanih za Hilandar.

    Tekstualni deo je urađen ćiričnim Miroslavljevim pismom, što je prikladno sadržaju CD-a. Na žalost, nismo pronašli ni jednu opciju koja bi omogućila da se tekst kopira ili štampa. Sve u svemu, ovaj CD je lep poklon ne samo za vas, već i za vaše dete: kroz igru će naučiti mnogo toga iz naše istorije i tradicije.


    PC home - osnovna strana Novi broj|Arhiva|Pretrazivanje svih brojeva|O nama
Pretplatite se na PC|Postanite saradnik casopisa PC|Pitanja i komentari u vezi casopisa