Iako je u upotrebi već nekoliko godina, Firewire (IEEE1394) veza nagoveštava da će "vatra" zahvatiti mnoge oblasti. Uostalom, mogućnosti su velike... | |
Ivan Todorović |
Intel roadmap |
Razvoj Firewire tehnologije započeo je Apple, daleke 1986. godine. 1991. je podnet zahtev IEEE-u za usvajanje standarda, da bi nakon četiri godine Firewire bio ozvaničen, a potom dobio i drugo ime, IEEE-1394 High Perfomance Serial Bus. Treće, i nadamo se poslednje ime, dobio je iz zaslugom ljudi iz marketinga korporacije Sony, kojima se nije dopalo što je Apple zaštitio ime Firewire, pa su ga nazvali i.Link. Ova tri naziva su sinonimi, pa ćemo koristiti skraćenicu koja je najčešće u upotrebi - 1394. |
Sony "probija led"
Sam Apple nije primenio tehnologiju koju je osmislio (zlobnici bi rekli, kao i obično) - 1394 port se standardno ne ugrađuje ni u njihove najjače mašine. Ko zna šta bi bilo sa 1394 standardom da Sony nije još 1996. u digitalne kamkordere ugradio 1394 priključak i tako "naterao" PC industriju da uhvati korak. Najbrži je bio Adaptec koji je napravio PCI 1394 kontroler, prvo u verziji bez, a posle i sa SCSI interfejsom. Te kontrolere su brojne firme nadogradile u zasebne proizvode, ali sve to ne bi bilo dovoljno da se nisu uključili Intel i Microsoft.
|
Kako funkcioniše
Vreme je da vidimo kako 1394 funkcioniše. 1394 magistralu čine bus bridge-vi i nodovi. Adresiranje je 16-bitno, tako da je teoretski moguće da postoje preko 64000 nodova na istoj magistrali. Deset bita čine Bus_ID, a šest bita Node_ID: na jednoj 1394 magistrali mogu da postoje maksimalno 1023 bridge-a, a da na svakom bridge-u budu po 63 noda. To limitira broj uređaja na vezanih na jednu tipičnu PCI adapter karticu sa 1394_to_PCI bridge-om na 63.
|
Prenos podataka
Veza se ostvaruje preko dve upredene parice (STP), dok su dodatne dve žice opcione i koriste se za napajanje eksternog uređaja. Osim šestoigličnog konektora, Sony je uveo i četvoroiglični konektor po 1394.1 proširenju standarda. Postoje, dakle, tri vrste kabla, u zavisnosti od broja iglica u konektorima na kraju, 4-4, 4-6 i 6-6. Najčešće se na strani prema kompjuteru koristi šestoiglični priključak, dok skoro svi Firewire uređaji imaju na sebi samo četvoroiglični konektor, dakle koristi se 4-6 kabl. Ovo sve, naravno, ne utiče na slobodno povezivanje uređaja sa različitim konektorima - treba samo uzeti odgovarajući kabl.
|
USB, Firewire i primene
Šta je sa USB (Universal Serial Bus) standardom? Da li je on konkurencija 1394? USB jeste sličan, ali... Manje važna razlika između ta dva standarda je da USB veza ne može da funkcioniše bez host (root) konektora, odnosno uređaji se ne mogu međusobno priključivati. Mnogo je važnija razlika u brzini prenosa: brzina USB veze je 12 mbps ili 1.5 MB/s; ograničenje proizilazi iz činjenice da USB koristi samo jednu paricu za prenos podataka. Ova brzina je dovoljna da se poveže tastatura, miš, odnosno modem, ali već bržim CD čitačima bi predstavljala ograničenje.
|