|
Kako funkcioniše
Vreme je da vidimo kako 1394 funkcioniše. 1394 magistralu čine bus bridge-vi i nodovi. Adresiranje je 16-bitno, tako da je teoretski moguće da postoje preko 64000 nodova na istoj magistrali. Deset bita čine Bus_ID, a šest bita Node_ID: na jednoj 1394 magistrali mogu da postoje maksimalno 1023 bridge-a, a da na svakom bridge-u budu po 63 noda. To limitira broj uređaja na vezanih na jednu tipičnu PCI adapter karticu sa 1394_to_PCI bridge-om na 63.
Svaki nod po standardu može da ima maksimalno 27 ravnopravnih konektora. Najčešće se stavljaju tri konektora po nodu, što omugućava da se 1394 uređaji vezuju jedan na drugi "u seriju" (daisy-chained). Dozvoljeno je maksimalno 16 hop-ova; maksimalna dužina kabla je 4.5 m, pa je najveća udaljenost dva uređaja koja su povezani 1394 vezom 72 m. Naravno, već se razvijaju kablovi boljih, nestandardnih, performansi koji će prevazići ovo ograničenje.
Fizičko dodeljivanje adresa svakom nodu vrši se pri svakom priključenju uređaja na njega, a takođe i posle svakog eventualnog prekida napajanja uređaja. Ovakva struktura ukinula je potrebu za device_ID switch-evima i omogućila da se na 1394 magistralu uključuju i isključuju čitave grane, bez uticaja na rad i performanse sistema. Detalji strukture Firewire bus protokola prikazani su na slici 1; deklarisane brzine transfera su 100, 200 ili 400 Mbps (12.5, 25 ili 50 MBps), ali su po 1394b poboljšanoj verziji standarda predviđene još brzine od 800 Mbps, 1.6 Gbps i čak 3.2 Gbps.
Firewire protokol se implementira pomoću dva čipa: Physical (PHY) layer i Link layer chip. PHY čipove koji se danas koriste proizvode uglavnom Texas Instruments i IBM, dok je za LINK čipove izbor nešto širi. Još jedan od velikih proizvođača koji su ušli u komercijalnu proizvodnju samog čipseta je i Lucent (AT&T). U uređajima se kombinuju ne samo čipovi različitih proizvođača, već i različitih brzina. Na primer, najrasprostranjeniji Adaptec-ovi PCI kontroleri koriste IBM-ov 200 Mbps PHY čip i sopstveni 400 Mbps LINK čip, dok se u Sony-jevim uređajima koriste Texas Instruments-ovi 200 bps PHY i 400 bps Link čipovi.
Pošto se pri definisanju standarda jako insistiralo na tome da svi uređaji mogu da se uključuju bez obzira na stanje njihovog napajanja, posebna pažnja je posvećena definisanju kabla i konektora. Neko se dosetio da se za konektor iskoristi dizajn priključka koji se koristi u Nintendo GameBoy-u, računajući da ako takav konektor izdržava da ga deca uključuju, izdržaće (valjda?) i "ozbiljnije" korisnike.
Moram da priznam da mi nije bilo svejedno kada sam prvi put probao kako to sve u praksi funkcioniše. Na jednom kraju kabla je trebalo da bude PC, a na drugom (preskupa) Sony-jeva profesionalna kamera, oba uređaja već pod punim napajanjem. Stare navike se teško menjaju, pa sam očekivao svašta posle ovakvog "bogohulnog" postupka, ali je konektor samo napravio prijatan klik i... Kroz koju sekundu kamera se odazvala na komande sa tastature, bez ikakve inicijalizacije. Što se nisu ranije ovoga setili? Na slici 2 vidite izgled Firewire kabla i konektora.
|