|
Uz partnere iz sveta
Popodnevne plenarne prezentacije dodeljene su inostranim firmama koje su se pojavile kao direktni učesnici INFOFEST-a, pa su tako svoja dostignuća prikazali: Sun Microsystems, Autodesk, Microsoft, Tektronix i Informix. Još neke inostrane firme su nastupile na festivalu, u sklopu učešća svojih domaćih partnera: IBM, NCR, Bull WW, Digital (sada u okviru Compaq-a), Epson, Bay Networks, Cisco, HP, Oracle...
Prvi samostalni nastup Microsoft-a na INFOFEST-u izazvao je ogromno interesovanje, a prezentaciju je, na korektnom srpskom, održao Kristian Gyorkos. Rekao je da je rast informacionih tehnologija u USA dvostruko brži od rasta celokupne američke ekonomije i da ove tehnologije predstavljaju treću industriju po veličini, čiji se promet udvostruči svakih 100 dana. I elektronska trgovina putem Interneta nezaustavljivo raste, o čemu govori 800.000 transakcija dnevno samo u trgovini na malo. Da bi dostigao 50 miliona korisnika, radio je postojao 38 godina, televizija 13, a Internetu su bile dovoljne četiri godine. Organizovanje, povezivanje, učenje i razonoda nameću novi "Web životni stil", u čemu i Microsoft vidi svoju šansu, predlažući novi koncept, Digital Nervous System (DNS). Izgradnja DNS-a podrazumeva PC računare nove generacije, pouzdan e-mail, ličnu produktivnost, Internet, Line-of-business aplikacije, a inovacije od kojih Gejts i saradnici mnogo očekuju su i palmtop PC, auto PC, Web TV... Sa 27.000 zaposlenih, 40.000 korisnika interne mreže i 4.000 servera, predstavništvima u 325 gradova, Microsoft je eto stigao i do nas, u nadi da će ovaj nastup na INFOFEST-u biti uspešan početak formiranja novog tržišta.
Ništa manje zanimljiva bila je prezentacija firme Sun, u čije ime je na INFOFEST iz Atine stigao gospodin Zefiropulos. Glavna tema prezentacije bio je Jini koncept: to je proširenje Java tehnologije za rad u distribuiranom okruženju. Jini čine infrastruktura i programski model, kod je već razvijen, a u projektu učestvuje više kompanija; dodatne informacije raspoložive su na www.javasoft.com/products/jini/. Sun-ov partner SAGA već pet godina uspešno učestvuje na INFOFEST-u, a sada se po prvi put predstavila sa statusom ekskluzivnog učesnika. Na prezentaciji je govorio Nebojša Vuksanović, direktor SAGA Infotech-a. Po njegovim rečima, proteklu godinu u SAGI obeležilo je otvaranje Compaq Autorized Service Center-a i finalizacija objektno orjentisane aplikacije Avizo/400, kao i projekti rađeni za Panonsku banku (Sun-ova platforma) u državne organe Srbije; oba projekta oslanjaju se na Oracle. Zlatko Jegdić govorio je na temu Computer Telephone Integration (CTI) koja predstavlja hit u svetu. U ovoj oblasti SAGA je realizovala više projekata, a sada najavljuje telefonsko plaćanje struje u Beogradu, voice mail sistem, call centre za podršku korisnika... Za visok nivo partnerskih odnosa sa inostranim partnerima i razvoj objektno orijentisanih aplikacija, Stručni odbor je dodelio nagradu firmi SAGA.
SBS IBM Alliance je strateški oslonac svih korisnika IBM-a u Jugoslaviji. Ova firma, sa 20 stručnjaka obrazovanih u IBM-ovim školskim centrima i preko 70 zaposlenih, prodaje i održava IBM-ovu opremu, obrazuje korisnike, projektuje i realizuje informacione sisteme, a stekla je reference u javnoj upravi, finansijskim institucijama i velikim poslovnim sistemima (JAT, ŽTP, Pekabeta, Simpo...). Stručni odbor odao je SBS-u priznaje za uspešnu strategiju rešavanja problema 2000.
Tokom deset godina postojanja, kompanija Digit postala je poznata kao tradicionalni partner Digital-a, ali i po softverskim rešenjima kao što su HEFIS (praćenje i upravljanje proizvodnjom), EDIS (elektrodistributivni IS), AVRS (automatsko upravljanje visokoregalnim skladištem), BIS (bankarski informacioni sistem). Po integrisanju Digital-a sa Compaq-om, Digit je postao zvanični partner Compaq-a, što mu otvara i nove perspektive. Digit je doprineo uvođenju informacionih tehnologija u velike sisteme kao što su PIO Srbija, C Market, Promonte, Mobtel i drugi, a njegova je zasluga što se u laboratorijama univerziteta u Beogradu i Podgorici mogu naći računari poput onih na kojima su rađeni specijalni efekti za film Titanik. Digit je dobio nagradu za višegodišnji kontinuitet kvaliteta, sa posebnim naglaskom na performantnost rešenja kuće-ćerke Digit Montenegro u oblasti računarskih mreža. Inače, ove godine žiri nije dodelio glavnu nagradu; Energoprojekt je dobio nagradu za rešenja iz domena samouslužnog bankarstva, Bull HN za razvoj mreže bankovnih automata i POS terminala sa Beobankom, a firma CMS za visok nivo partnerskih odnosa sa korisnicima i petogodišnje uspešno nastupanje na INFOFEST-u.
|