|
Mekintoš
Prvi Mac emulator sa kojim smo se sreli i nije bio emulator u pravom smislu te reči. U pitanju je program Executor (www.ardi.com) čiji je glavni cilj da omogući izvršavanje Mekovih programa bez korišćenja Apple-ovog sistemskog softvera. Executor radi tako što sve pozive MacOS-a mapira u odgovarajuće rutine operativnog sistema na kome se sam Executor izvršava (DOS, Linux, NextStep). Ovo je omogućilo brz rad, ali je danak plaćen kroz smanjenu kompatibilnost. Executor je kompatibilan tek sa System 6 verzijom operativnog sistema i na njemu se ne može pokrenuti čak ni Finder, pa Executor sadrži svoj sopstveni OS shell.
Ipak, program je prilično popularan, pre svega zbog toga što je omogućio jednostavan pristup Mac HFS CD-ovima i najlakši način za prebacivanje podataka iz data/resource forkova Mekintoš fajl sistema. Obzirom na popularnost programa, postoje neki Mac programi koji detektuju Executor (odnosno činjenicu da rade u emulatoru) pa se sami prilagode orkuženju. Program postoji u DOS i Linux verziji, a tu je i eksperimentalna Win32 verzija.
Za one koji žele da osete "pravu stvar", bolji izbor je vMac (www.vMac.org). To je pravi emulator koji zahteva Mekintoš ROM BIOS kao i operativni sistem. Program emulira Mac II+, pa je poslednja verzija MacOS-a koju emulator može da izvršava System 7.5.5. vMac je Open Source program, nastao na osnovu UAE source-a (deo koji se odnosi na emulaciju MC68000 procesora). U pitanju je prilično nov program (aktuelna verzija je 0.1.95) pa mnogi delovi Mekintoša još uvek nisu obuhvaćeni emulacijom. Za sada, vMac podržava rezoluciju ekrana 512*342 kao i maksimalnu memoriju od 4 MB. Pošto ciljna mašina (Mac+) nije podržavala hard diskove, vMac emulira hard disk samo kao (jako veliki) flopi. Zvuk je tek delimično podržan, a emulacija mreže i portova je u razvoju.
Kao i većina OpenSource programa, vMac je multiplatformski: postoje DOS, Win32, Linux i OS/2 verzije. Win32 verzija ima zanimljivu mogućnost razmene između Windows clipboard-a i clipboard-a emuliranog Mekintoša. Program sam po sebi ne može direktno da čita HFS CD-ROM-ove, ali se to može rešiti korišćenjem dodatnog programa HFV Explorer. Win32 verzija vMac-a može da radi u prozoru ili na čitavom ekranu (DirectX). Kompatibilnost nije na naročito visokom nivou, mada bi po nekim testovima većina programa koji rade na modelu Mac+ mogla manje ili više uspešno da radi i u okviru emulatora. Obzirom da radi pod pravim MacOS-om, kompatibilnost je veća nego kod Executor-a.
Priča o emulaciji Mac-a mora da obuhvati i program Fusion (www.microcode-solutions.com), koji je pre nekog vremena prebačen sa Amige na DOS i za sada predstavlja najbolji Mac emulator za PC. Fusion emulira MC68040 procesor i pretenduje da ostvari 100% kompatibilnost sa svim Quadra modelima, dakle potpunu kompatibilinost sa Mekintošima iz perioda pre prelaska na PowerPC platformu.
Ovaj program podržava do 764 MB RAM-a, rezolucije ekrana do 1600*1200, pseudo-Mac flopije (prave Meintoš diskete se, zbog ograničenja MFM kontrolera, ne mogu čitati na PC-ju), HFS i ISO CD-ove, zvuk, SCSI, mrežnu podršku kao i podršku za modeme, štampače, skenere i slične uređaje. Pošto smo pri ruci imali samo demo verziju koja je prilično ograničena, mogli smo da probamo samo deo svega toga. Uspeli smo da pokrenemo razne javno dostupne programe kao što su Internet Explorer 3.0, Acrobat Reader, da pristupamo HFS delovima CD-ROM-ova i Zip disketa, pa čak i da instaliramo sistemske dodatke kao što je QuickTime. Pristup Internetu nije uspeo, jer demo verzija ne dozvoljava umrežavanje i pristup modemu.
Fusion omogućava izvršavanje najnovijih verzija MacOS-a (uključujući i 8.1); njega nismo imali na raspolaganju, ali sa System-om 7.5.5 Fusion je radio savršeno. Ovaj program je relativno skup ($120, Executor je još skuplji) ali, po onome što je pokazala demo verzija, predstavlja ozbiljnu alternativu kupovini neke polovne Quadra-e, za korisnike koji žele da se upoznaju sa sa Mekintošem pa čak i da koriste kompatibilne Mac programe.
|