Sudeći po broju Web sajtova koji se njima bave, emulatori su jedna od najpopularnijih kategorija softvera. Zahvaljujući emulatorima, neki od starih računara nastavili su da žive, pa ćete tako na Internetu pronaći čak i neku novu igru za Spectrum... | |
Vlada Ćalić |
C64
Mac OS
ZX Spectrum
Korisni URL-ovi:
|
Emulatori se dele u dve osnovne kategorije: prvu grupu čine emulatori računara, dok drugu, masovniju i popularniju, čine emulatori igračkih mašina i konzola. Nas su pre svega zanimali programi koji emuliraju popularne računare - nema komercijalnog računar koji nije na neki način emuliran, od prvih kućnih računara poput Commodore PET-a, ili Apple II, pa do savremenih Pentium PC-a i Power Mac računara. Neki od očitih razloga za popularnost emulatora su nostalgija, igranje starih igara, potreba za softverom koji ne postoji na savremenim mašinama, pa i edukacija.
|
ZX Spectrum
Obzirom da je Spectrum relativno jednostavan računar, logično je što su se prvi popularni emulatori bavili upravo njim. Jedan od prvih javno dostupnih Spectrum emulatora je došao iz Slovenije i zvao se Roman ZX. Mesto njegove svetske premijere je bio upravo Sezam, početkom leta 1991. godine. Program se brzo raširio van granica (tada još uvek postojeće) SFRJ i, iako skroman po karakteristima, izazvao je veliko interesovanje bivših spektrumovaca širom Evrope. Takvo interesovanje je nateralo neke autore da javno objave svoje diplomske radove koji su se bavili emulacijom Spectrum-a. Među njima je bio i Holanđanin Gerton Lunter, čiji je Spectrum emulator pod imenom Z80 vrlo brzo postao nedostižan uzor za sve ostale programe ovog tipa.
|
Warajevo
Program Z80 dugo nije imao ozbiljnu konkurenciju, a onda se pojavio emulator pod imenom Warajevo. Nastao je u Sarajevu za vreme rata, a autori su Željko Jurić i Samir Ribić, čijih se imena čitaoci računarske štampe prethodne Jugoslavije svakako sećaju. U kakvim je uslovima program pisan možda najbolje govori ispovest autora po kojoj je deo programa razvijan bez hard diska, jer je isti platio danak nestabilnom naponu na agregatu. Ipak, ovaj program je jedan od najboljih Spectrum emulatora za DOS i predstavlja ozbiljnog konkurenta programu Z80.
|
Commodore 64
Iako je zbog specifičnog hardvera Commodore 64 nešto teže imitirati, ovaj računar je dobio nekoliko odličnih emulatora. Prvi su ozbiljno krenuli Slovenci: C64s, čiji je autor Miha Peternel, je prvi zaista upotrebljiv C64 emulator za PC, a i danas se smatra jednim od najboljih. U međuvremenu je iza ovog programa stala poznata američka kompanija Seattle Labs (www.seattlelabs.com), koja je dugo bila i glavni distributer. Osim što je prvi ponudio kompletnu emulaciju Commodore-a 64, što pored emulacije 6510 procesora uključuje i emulaciju čuvenog zvučnog SID čipa, 1541 flopi drajva, štampača i džojstika, program omogućava i pravljenje shapshot-ova, ali za razliku od Spectrum emulatora ova funkcija nije potpuno pouzdana.
|
Atari ST
Atari ST je 16-bitna mašina sa procesorom koji je interno 32-bitni, pa je emulacija daleko teža. Ipak, nekoliko autora je započelo razvoj ST emulatora, od kojih su neki postigli zavidne rezultate. Pre svih tu je program Pacifist (Pacifist.fatal-design.com), koji ne garantuje punu kompatibilnost, ali predstavlja trenutno najkompletniji Atari emulator. Paficist je DOS program (pisan u asembleru) koji za sada uspešno emulira MC68000 procesor, Atari-jev grafički čip i zvučni YM-2149 čip. Simulacija čipa koji kontroliše ulazne periferije i disk interfejsa je još uvek u razvoju.
|
Amiga
Videli smo da je Atari ST vrlo težak za emulaciju, a obzirom na gomilu specifičnog hardvera, emulacija Amige je još teža. Ipak, postoje bar dva prilično upotrebljiva Amiga emulatora: UAE i Fellow. UAE (www.uae.de) je skraćenica od U* Amiga Emulator, pri čemu se slovu U pripisuju razna značenja. Prvo je U dolazilo od Unusable, jer je prva verzija programa bila potpuno neupotrebljiva. U međuvremenu je UAE napredovao, pa je jedno vreme U označavalo Unix (UAE je nastao na Linux-u). Zatim je program preveden dobio i DOS i Win32 verzije, ali je slovo U u nazivu ostalo. UAE je klasičan primer Open Source programa i postoji u verzijama za razne sisteme: Mac, Beos, OS/2, pa čak i samu Amigu.
|
Mekintoš
Prvi Mac emulator sa kojim smo se sreli i nije bio emulator u pravom smislu te reči. U pitanju je program Executor (www.ardi.com) čiji je glavni cilj da omogući izvršavanje Mekovih programa bez korišćenja Apple-ovog sistemskog softvera. Executor radi tako što sve pozive MacOS-a mapira u odgovarajuće rutine operativnog sistema na kome se sam Executor izvršava (DOS, Linux, NextStep). Ovo je omogućilo brz rad, ali je danak plaćen kroz smanjenu kompatibilnost. Executor je kompatibilan tek sa System 6 verzijom operativnog sistema i na njemu se ne može pokrenuti čak ni Finder, pa Executor sadrži svoj sopstveni OS shell.
|