|
Rešenje za download
Na kraju, Eigercom 56K flex, prava "poslastica", zalutala u Beograd i firmu Merit - u pitanju je PC Card faks-modem brzine 56K tajvanske firme Eiger Labs (www.eigerlabs.com). Danas se vodi "rat" između dva polustandarda: flex K56 i x2. Prvi su osmislile firme Lucent i Rockwell, a drugi US Robotics-3Com; otprilike u trenutku pisanja ovog teksta, pojavio se i zvanični, kompromisni standard, ali će biti potrebno neko vreme da on zaživi na tržištu. Dobro je što se sadašnji 56K modemi isporučuju sa flash BIOS-om, pa je moguća kasnija dogradnja.
Ovaj modem je 56K flex kompatibilan, što znači da 56K vezu može da uspostavi samo sa provajderom koji podržava takav standard. Za one koji nisu pratili priču o najnovijim modemima, dodaćemo da se 56K transfer postiže samo kod download-a, prenosa podataka od provajdera (za koga se podrazumeva da je digitalno vezan na centralu) ka vama - nema šanse da se povežete direktno sa prijateljem koji ima isti modem i prenosite fajlove velikom brzinom. Tehnički rečeno, dosadašnji protokoli, zaključno sa V34+, rade "podrazumevajući" da su na oba kraja modemi analogno povezani, pa se dva puta radi tzv. kvantizacija (AD-DA konverzija). Posle duple kvantizacije, signal mora biti kvalitativno "osakaćen", a "obogaćen" šumom - nečim što ograničava gornji protok na 33.6 Kbps.
Pošto je i kod nas došlo vreme digitalnih centrala, Internet provajderi se povezuju digitalno, što 56K protokoli "pametno" koriste, eliminišući nepotrebnu kvantizaciju, što povećava kvalitet signala i brzinu rada. Telefonija, SezamPro i EUnet podržavaju 56K flex modeme, pa neki pretplatnici sa Alcatel ili Siemens centrala mogu drastično da ubrzaju rad. Kako da saznate da li spadate u te srećnike? Jedino probom - meni je samo par puta uspelo da dobijem cps preko 5000, uglavnom noću i po lepom vremenu. Kod prijatelja čiji broj telefona počinje na 311* situacija je bila bolja. Ako ništa drugo, povezivanje na 33600 sa svim provajderima bilo je kvalitetno, mada se nailaskom nekih smetnji-šumova modem nepovratno "zaglupljivao". U uputstvu se ne navode proširene AT komande, pa treba pažljivije potražiti neki S registar kojim bi se moglo uticati na relevantne parametre.
Pošto sam posetio Eiger-com Web strane i preuzeo noviji BIOS, stvari su se poboljšale, naročito kada sam pročitao o forsiranju 56K flex protokola - tajna je u S38 registru. Ipak, par sati kasnije me je dočekalo neprijatno iznenađenje: veza je počela da "puca" iz čista mira, dok nisam iznerviran ugasio računar i izvukao modem. Bio je prilično vruć, pa sam pomislio da bi to moglo biti uzrok. I zaista: ohlađen, modem je ponovo dobro držao vezu. Razlog većeg grejanja leži u blizini 166 MMX procesora, ali se postavlja pitanje kako su ostali modemi radili zagrejani?
Zaključak je da je Eiger modem osetljiviji na grejanje, te da sami procenite da li je vaš računar pogodno mesto za njega. Ukoliko vam se ukaže povoljna prilika za kupovinu ovog modema, a pritom se nalazite na novijoj centrali, vredelo bi razmisliti... zamislite sebe kako download-ujete 6.1 kilobajt u sekundi? Lepo zvuči, u očekivanju ISDN-a!
|