H a r d v e r
PC home - osnovna strana
PC #47 - Jul / Avgust 1999PC #47 - Jul / Avgust 1999

Dvostruki P-III na naš način

   Možda kasnimo nekoliko meseci, ali zato počinjemo u velikom stilu: na naše tržište nisu stigli samo Penitum III čipovi, već i višeprocesorske mašine. Testirali smo univerzalni SCSI sistem sa dva P-III procesora i 512 MB RAM-a...
Branko Nikitović

    Računari poznatih imena kao što si IBM, Hewlett-Packard, Dell ili Gateway nisu naročito rasprostranjeni kod nas - znamo za njihove prednosti, ali i za cene, pa i za probleme kada ih treba upgrade-ovati. Srećom, YU tržište obiluje komponentama koje uglavnom spadaju u nižu i višu klasu - sredine kao da nema. Nesumnjiva prednost računara "sa imenom" je snažna integracija matične ploče, uz eventualne upotrebe posebno razvijenih rešenja, a mana je u činjenici da sve to treba i platiti. Tako se otvara prostor da sastavite računar sličnih performansi koji u sebi ima još jače komponente... i to za manje para! Izazovu su se odazvale brojne domaće firme, pa tako sve češće imamo zadovoljstvo da isprobamo zanimljive sistem koji pokrivaju čak i veoma zahtevne primene.

Univerzalni sistem

   Na našem testu našao se računar sastavljen od jakih komponenti, koji svakako spada u visoku klasu. Namerno ne kažemo koju visoku klasu jer sistem, zavisno od manjih prepravki, može poslužiti kao server, grafička radna stanica ili sistem za video editovanje. Najvažnije je da se radi o računaru sa dva Pentium III procesora koji rade na 450 MHz. Instaliran je RAM od 512 MB, dok je operativni sistem Windows NT sa Service Pack-om 4.

    NT je uobičajeno rešenje za vrhunske PC računare (naravno, pored Unix-a), čija je stabilnost izuzetno bitna za rad pod velikim (softverskim) opterećenjem. Recimo, ako koristite ogromne tabele u Excel-u, lako ćete doći u situaciju da Excel počne iz neobjašnjivih razloga da krahira pod Windows-om 95, dok pod NT-om na istoj konfiguraciji sve radi savršeno. Ista je situacija i sa nekoliko velikih aplikacija koje rade istovremeno, što je u poslovnim okruženjima redovan slučaj.

    NT ima i kvalitetan multiprocesorski kernel, tako da na pravi način može da iskoristi prisustvo više procesora. Obzirom na kontrole za rad sa video i drugim interaktivnim sadržajima (npr. DirectX 6.1) koje je Microsoft izbacio u poslednjih nekoliko godina, NT predstavlja odličnu multifunkcionalnu platformu za poslovne sisteme, skoro potpuno kompatibilnu sa Windows-om 9x.

    Pomenimo i očitu manu ovako sastavljanog sistema u odnosu na brand name: dobićete samo uputstva za matičnu ploču, kontrolere i grafičku karticu, dok uz "računar sa imenom" stiže gomila uputstava i CD-ROM-ova koje jednostavno redom umećete, birajući šta biste od softvera želeli da instalirate; čitav posao, uključujući instalaciju i podešavanje neophodnih drajvera, obavlja automatizovana procedura prilagođena korisniku, čime se umanjuje mogućnost greške. Niža cena znači da ćete morati sami da se potrudite oko konfigurisanja ili da angažujete stručno lice koje bi taj posao obavilo za vas (svakako preporučujemo ovu drugu varijantu).

Sa dva procesora

   Srce sistema čine dva Pentium III procesora na 450 MHz, dok magistrala radi na 100 MHz. Pored uobičajenih ventilatora, dodat im je i jedan koji bočno "gura" vazduh između procesora, radi boljeg hlađenja. O Pentium-u III je u "PC"-ju već nekoliko puta bilo reči, ali je dobro još jednom pomenuti njegove prednosti u jakim sistemima poput ovoga. Novost je dalje povećana frekvencija rada, koja trenutno ide do 550 MHz, više registara i novi set instrukcija nazvan SSE. Ove instrukcije donose efikasnije paralelno izvršavanje do osam instrukcija sa racionalnim brojevima, nalik na slične mogućnosti koje je MMX set obezbedio pri radu sa celim brojevima. Uvedene su i nove komande za rad sa matricama, kao i vrlo značajne instrukcije namenjene "jednokratnom" prenosu velike količine podataka (streaming). Te instrukcije su namenjene radu sa velikim video i audio datotekama: nema smisla da ovi podaci prolaze kroz procesorski keš i tako iz njega izbacuju sadržaje koji bi mogli uskoro ponovo da budu potrebni.


    Da bi se iskoristile prednosti Pentium-a III, neophodan je i odgovarajući softver. Takav softver za Windows NT 4 dobijate ako instalirate Service Pack 4 ili 5, a među (za sada vrlo retkim) aplikacijama koje efikasno koriste novi set instrukcija nalazi se Photoshop 5.0.2. Ne sumnjamo da će se vrlo brzo pojaviti nove verzije ili patch-evi za razne druge programe koji mogu da profitiraju od primene novih instrukcija.

    Sistem objedinjuje šestoslojna ATX Chaintech CT-6BDU dvoprocesorska matična ploča, koja spada u vrh ponude ovog renomiranog proizvođača. U njenoj osnovi se nalazi (i dalje vodeći) set čipova Intel 82440BX. Ploča je zapravo namenjena Pentium II procesorima sa Slot 1 podnožjima, ali se uz upgrade BIOS-a dobija podrška i za Pentium III, koji se eksterno i ne razlikuje mnogo. Da ne bude zabune, na tržište još uvek nije izbačen poseban čipset za Pentium III. Ova ploča omogućava eksperimentisanje sa overklokingom, jer omogućava sistemsku frekvenciju do 133 MHz.

Univerzalni SCSI

   Maksimalna memorija koja se može instalirati je 512 MB, što je u testiranoj konfiguraciji učinjeno korišćenjem četiri 128 MB SDRAM DIMM modula. Na raspolaganju su AGP slot za brzu grafiku, dva 16-bitna ISA i četiri 32-bitna PCI slota. Na ploči su ugrađeni svi standardni interfejsi, među kojima su Ultra33 IDE i USB, ali i SCSI kontroler baziran na Adaptec 7890 čipu sa čak tri konektora - 50-pinski 8-bitni Narrow (podržava do sedam uređaja i brzinu do 20 MBps), 68-pinski 16-bitni UltraWide SCSI (podržava do 15 uređaja i brzinu do 40 MBps) i 68-pinski 32-bitni Ultra2 SCSI (podržava do 15 uređaja i brzinu do 80 MBps).

    Da sve bude još lepše, ploča podržava i RAIDportIII adapter u obliku ARO-1130C PCI kartoice produžene dodatnim 60-pinskim konektorom, koja ugrađenom SCSI kontroleru dodaje (a šta bi drugo) RAID mogućnosti. Ova karta ima i jedan slot za DIMM RAM, u kome je bio 16 MB modul. Kontroler podržava sve RAID modove (od 0 do 5), koje nećemo posebno objašnjavati, jer je o njima već bilo reči u "PC"-ju. Imajte u vidu da od željenog RAID moda zavisi i minimalan broj diskova u računaru. Bilo da pravite server ili jaku grafičku radnu stanicu, RAID je odličan "sigurnosni pojas", ali ako pravite server, razmislite i o posebnom hot-swap kućištu koje omogućava da diskove menjate i u toku rada, bez isključivanja računara.

    Dva 3.5" Quantum Viking II hard diska od po 9.1 GB priključena su na Ultra2 granu SCSI kontrolera. Iako je ova serija slabija od Atlas-a IV i 10K, ona daje izuzetne performanse, koje smo uostalom i očekivali. Diskovi su konfigurisani tako da ih operativni sistem "vidi" kao jedan disk od 18 GB što, zavisno od namene računara, možete izmeniti konfigurišući RAID kontroler. Osnovnom konfiguracijom je dobijena brzina (deljenjem podataka koji se upisuju na oba diska), a redundandnošću biste obezbedili sigurnost od eventualnog gubitna podataka, naravno uz žrtvu u kapacitetu, koja zavisi od vrste RAID-a koji odaberete.

    WinBench pokazuje izuzetno ujednačen protok podataka koji iznosi oko 8.5 MBps, što je odličan skor. Pored toga, prijavljuje i prosečno vreme pristupa od samo 10.9 ms (kod većine diskova ovaj parametar je između 14 i 16 ms). Zaključak - dovoljno dobro i za aplikativne i za fajl servere. Diskovi su ugrađeni u posebna 5.25" kućišta (Heat Terminator) sa velikim hladnjacima i dva mala ventilatora koja vazduh izbacuju iz kućišta kroz rupe na prednjoj strani (ugrađuju se u otvorene slotove). Ovu meru predostrožnosti svakako pozdravljamo, pogotovo za sisteme koji rade non-stop - svi novi diskovi se toliko greju, da im ne škodi dodatno hlađenje.

    Sa druge strane kablova koji idu od SCSI portova se nalazi i odlični 32-brzinski Toshiba XM-6201TA SCSI CD-ROM čitač koji, logično, nije priključen na Ultra2, već na UltraWide port. Testirani računar nažalost nije sadržao neku vrhunsku grafičku karticu: Trident 3DImage 9750 sa 4 MB RAM-a se doduše nalazi u AGP slotu, ali ispunjava tek potrebe serverskih aplikacija. Ako računar namenite ozbiljnom grafičkom radu ili video editovanju, nije nikakav problem da se Trident zameni nekom TNT2 spravicom.

Važno je kućište

   Vezu sa ostatkom računarske mreže uspostavlja odlična 3Com 3C905B Fast Etherlink XL PCI 100BaseTX kartica, koja vam svakako neće zadavati glavobolje lošim drajverima i čudnovatim greškama kojima nikako ne možete da odredite poreklo. Za servere i opterećene mreže uvek izaberite mrežne kartice "sa imenom", jer ćete tako uštedeti živce i vreme.

    Kućište na ovakvim mašinama je značajnije nego što izgleda na prvi pogled. Sve pomenute komponente su ugrađene u veliko Macase kućište koje obiluje prostorom za ugradnju dodataka. Oplata je sastavljena iz tri dela (poklopac i dve bočne strane), koji se relativno lako uklanjaju. Otvoreno je šest mesta za uređaje 5.25" formata ispod kojih se nalaze još dva otvorena mesta za 3.5" uređaje i jedno "zatvoreno", tj. unutrašnje. iznad napajanja je nosač za još tri uređaja od 3.5", očigledno namenjen dodatnim hard diskovima. Napajanje (naravno) ima svoj ventilator, ali se ispod njega može dodati još jedan, što ima smisla uraditi.

    Sa prednje strane kućišta je ugrađen još jedan ventilator, ispred koga je i filter za prašinu koji se lako skida, tako da je ostvaren dobar protok vazduha oko komponenti. Kada se ovoliki ventilatori udruže sa onima na procesorima i na diskovima, dobija se vrlo bučan sistem, što svakako nije prijatno. Neće biti problema ako računar stoji u posebnoj prostoriji, ali ako ga držite pored radnog stola, buka će vas dekoncentrisati. Napajanje niie primereno snazi sistema: klasično 250 W, bez mogućnosti dodavanja još jednog (redundantnog) i sa samo četiri priključka za napajanje velikih uređaja - moraćete odmah da nabavite nabavite nekoliko Y adaptera. Sve u svemu, dodatak od 100-200 DEM za bolje kućište serverskog tipa bila bi dobra investicija, koja ne bi bitno povećala cenu kompletnog sistema.

Zaključak

   Velika prednost koju su brand name serveri imali pre nekoliko godina sada je bitno smanjena - za najzahtevnije aplikacije i surovu eksploataciju server sa imenom je i dalje odlična investicija, ali su sve češća okruženja u kojima se može uštedeti sklapanjem sistema od dobrih komponenti. Naravno, kvalitetan sistem će sastaviti samo inženjeri koji odlično poznaju prednosti, mane i međusobne odnose raznih komponenti - nije redak slučaj da odličan kontroler ne sarađuje sa odličnom matičnom pločom. Odgovarajuća integracija, koja karakteriše sistem koji smo testirali, obezbediće vam vrhunski računar, ne opterećujući previše uvek ograničeni budžet. Ako vam je potreban Pentium III, SCSI i što-šta preko toga, nema razloga da oklevate!


    PC home - osnovna strana Novi broj|Arhiva|Pretrazivanje svih brojeva|O nama
Pretplatite se na PC|Postanite saradnik casopisa PC|Pitanja i komentari u vezi casopisa