Visual Studio 6.0 ne donosi nikakve promene u osnovnoj koncepciji, ali je i ovog puta sve postalo još bogatije, doteranije, pa i efikasnije... | |
Zoran Životić |
Razvojno okruženje - bez primetne razlike u odnosu na prethodnu verziju
Koristan dodatak - lista modula
Novi izgled MSDN biblioteke
|
Microsoft već dugo tvrdi da programiranje može biti jednostavno kao sastavljanje Lego kockica. Ako vam treba nešto jednostavno a niste baš vični sastavljanju, možete uzeti Basic model i naslagati čak i sasvim ozbiljnu kreaciju. Ako smatrate da ste prevazišli "krupne kockice", možete uzeti moćnije Technik elemente (C++) i postići punu kreativnost. A ako volite nove tehnike, možete probati sa neobičnijim modelima poput Jave... A Internet? I za to imamo sve što treba, u posebnoj kutiji...
|
Tri varijante
VisualStudio 6.0 se isporučuje u tri varijante - Standard Edition, Professional Edition i Enterprise Edition. Iz dokumentacije koja je nama bila na raspolaganju nije do kraja jasno od čega se precizno sastoji svaki od ovih paketa, pogotovo što se pored Visual Studia, koji se sastoji od više alata, može nabaviti i svaki od alata posebno (na primer Visual C++, u Standard, Professional ili Enterprise izdanju). U svakom slučaju, koncepcija je da Standard izdanje sadrži neophodan minimum za razvoj aplikacija, da Professional izdanje bude potpun komplet, dok je Enterprise paket zapravo Professional, ali formiran oko Microsoft SQL Server-a. Ta verzija je, uz dodatne alate za dizajniranje, razvoj i testiranje komponenti za pristup podacima, orijentisana prevashodno ka poslovnoj primeni u složenim korporativnim okruženjima. Kako to izgleda na primeru Visual C++, samo jednog od alata koji čini Visual Studio, saznaćete iz tebele 1.
|
Visual C++
Kada pokrenete razvojno okruženje, sačekaće vas poznati izgled, organizacija radnog prostora i meniji - vidljve razlike u odnosu na prethodnu verziju nema. Ipak, u svakoj od prethodnih verzija Microsoft je ubacivao po neko prijatno iznenađenje - ovoga puta to je deo IntelliSense tehnologije primenjen na editor. Verujem da vam se ponekad desi da ne možete da se setite tačnog naziva vaše funkcije; da i ne govorimo o Win32 funkcijama ili MFC klasama. Do sada ste morali da zastanete i potražite zaglavlje u kome se nalaze deklaracija ili da dokumentaciju.
|
Izmene u hodu
Dok je pronalaženje liste parametara neke funkcije bilo usko grlo pri pisanju koda, u debug režimu su usko grlo greške uočene tokom kretanja kroz program. Do sada je trebalo prekinuti rad programa, izmeniti kod, prekompajlirati program i ponovo započeti debug seansu. Sada je na raspolaganju Edit & Continue - unesete izmene i nastavite kretanje kroz program, a kompajler će u "letu" prevesti kod i omogućiti da nastavite od mesta na kome ste stali. Kod manjih izmena vreme potrebno da se izmenjeni kod prekompajlira je skoro neprimetno. Interesantno je da se kompajler u ovom delimičnom prevođenju prilično dobro snalazi, pa ga ne zbunjuje čak ni izbacivanje linija koda na kojima se trenutno, u procesu izvršavanja, nalazite.
|
Unapređeni kompajler
Ni kompajler nije ostao bez poboljšanja. Prva razlika je nešto bogatiji prikaz potencijalnih grešaka u programa (upozorenja). Do sada se kompajler "bunio" u situaciji kada funkcija treba da vrati neku vrednost a nigde u njoj ne postoji return izraz. Ovakva najgrublja mehanička analiza nije pružala zaštitu od funkcija koje mogu završiti rad u jednoj od više mogućih grana - return samo u jednoj od njih je bio dovoljan da zadovolji kompajler.
|
Staro i novo
U internim strukturama datoteka koje čine projekat je opet napravljena izmena (ovo je već postala redovna pojava sa svakom novom verzijom), ali će i ovog puta VC ponuditi da odmah preformatira stari projekat, uz čuvanje prethodne verzije. Učinjene izmene omogućavaju i da se deo informacija do sada skrivenih u nepoznatom binarnom formatu pojavi u čistom ASCII obliku kako bi se lakše pravile izmene kada eksportujete makefile i želite da koristite konzolnu verziju NMAKE. Interesantno je da je Microsoft procenio da ima dovoljno interesovanja za ovakav način rada, pa je u paket stavio i MSDEV program koji kompajlira projekat iz komande linije i koristi direktno project (.dsp) ili workspace (.dsw) datoteke (jedan od programskih primera pokazuje kako se može u određeno vreme aktivirati kompajliranje programa i rezultate operacije poslati e-mail-om na zadatu adresu)
|
Dokumentacija
Konačno, nekoliko reči i o izmenama u dokumentaciji koja je takođe značajno reorganizovana. U verziji 5.0 smo imali mešavinu browser/interni help sistema. Sada je browser koncepcija dosledno sprovedena, kao surfovanje po MSDN biblioteci. Svaki poziv za pomoć (pa čak i F1 taster) poziva poseban browser koji sada liči na klasičan MSDN u kome se dalje krećete sistemom hiperlinkova ili preko kontrole na levoj strani koja nudi sadržaj, indeks pojmova, pretraživanje ili vašu listu najčešće potrebnih dokumenata. Ako vam se u prethonoj verziji prelazak na HTML format i sporost help sistema nisu svideli, tek sada ćete imati razloga za žalbu! Pokretanje help-a je još sporije, zbog obimnog sadržaja koji je manje fokusiran nego ranije. Ukoliko vam ne smeta još jedan stalno otvoren prozor (dimenzije MSDN-a, zbog organizacije prostora, moraju biti značajne), pristup sadržaju je znatno brži. Verujem i da će izmene u izgledu strana i preglednosti biti dobro prihvaćene. Ipak, zamerke operativnosti ne mogu osporiti značaj MSDN koji je potpuno bez konkurencije najkorisnija i najobimnija dokumentacija ikad napravljena za neko razvojno okruženje.
|