Pošto smo prošlog meseca upoznali osnove overclocking-a, podizanja procesora na frekvencije više od deklarisane, prelazimo na praktična pitanja... | |
Nenad Vereš |
Cyrix-ovi procesori
Pentium II
Za overklokovanje je potrebna kvalitetna hardverska okolina, naročito matična ploča.
|
Kako bi bilo da softver pomogne tamo gde je hardver napregnut do krajnjih granica? Iskoristivši propuste u dizajnu procesora i iskustvo sa naprednijih operativnih sistema, nekolicina softverskih specijalista ponudila je softverska rešenja ekvivalentna overklokovanju. Ovakav softver se može podeliti na programe za ubrzanje računara aktiviranjem neiskorišćenih mogućnosti procesora i softver za hlađenje procesora. Da, dobro ste pročitali, za hlađenje! |
Softverski overclock
Najpoznatiji i već dugo prisutan program Fasvid originalno je napravljen za Pentium Pro i setove čipova 82450FX i 82440FX. Zahvaljujući tome što i Pentium II koristi kompatibilni čipset, i vlasnici P-II mogu da uživaju u njegovim blagodetima. Program menja tri parametra čipseta, tj. programira specijalne registre (MTRR - memory type range register) na P-Pro i P-II procesorima i aktivira bafera na samom čipsetu.
|
Softver za "hlađenje" procesora
Novi hit su programi za "hlađenje procesora". Zvuči neverovatno, ali treba znati da pod normalnim okolnostima procesor nije uvek aktivan - najveći deo vremena on čeka sporije uređaje i periferiju (tastatura, diskovi). Za to vreme procesor bi se mogao isključiti, a upravo to radi HLT instrukcija: procesor čeka da ga neki događaj (interapt, reset) probudi. Najnoviji procesori će isključiti neke interne generatore takta i ući u poseban suspend režim koji štedi energiju. Cyrix-ovim procesorima je potreban poseban program koji omogućuje suspend to halt režim, ako se ne može uključiti iz BIOS-a (npr. cx86 ili set6x86). Pentium II i AMD K6 najviše dobijaju primenom ovakvih programa.
|
Vratimo se hardveru
Ime Pentium II se danas odnosi na nekoliko porodica procesora, koji se razlikuju ne samo po arhitekturi, već i po tehnologiji izrade. Zato su neki od njih otporniji na overclocking od drugih. Srećnici koji su u prvoj polovini 1997. godine mogli sebi da priušte Pentium II (Klamath) na 233 ili 266 MHz spadaju u krug malobrojnih "posvećenih" koji poseduju procesore bez limitiranog multiplikatora, na maksimumu od 3.5 i 4 respektivno. Neki od njih se na LX pločama mogu overklokovati faktorom 4.5 pa i 5. Tu činjenicu je uveliko iskoristila remarking industrija - C't Magazin i Nemačka policija vode akciju protiv distributera remarkiranih P-II procesora. Najbrži (pravi) Klamath na 300 MHz, na vrhunskim pločama, radi bez posebnih mera predostožnosti na 75 MHz * 4.5, a uz dopunsko hlađenje i na 83.3 MHz * 4,5, što zavisi i od hardvera u čijem se društvu nalazi.
|
Preporuke za overkloking
Ukoliko još niste kupili ploču, bez obzira da li je to LX, ili imate aspiracije ka skupom svetu BX-a, gledajte da to bude ploča sa SoftMenu BIOS-om. Menjanje vrednosti kloka sistemske magistrale i multiplikatora iz menija u BIOS-u je mnogo manje mukotrpno od petljanja sa džamperima. Nemojte žaliti novac za nabavku što boljeg ATX kućišta sa što jačim napajanjem i dodatnim ventilatorima.
|
Teorija pretočena u praksu
Na Internetu se može naći mnogo saveta tipa "kako overklokovati procesor", ali gotovo da nema informacija o kasnijem ponašanju takvih sistema. Stoga se stiče utisak da je overklokovanje praktično plug and play, jednostavna stvar koju svako može da uradi, kao i to da funkcioniše besprekorno i bez posledica. Savremene Pentium II ploče zaista omogućavaju rad na 75 MHz bez problema, bar kada se radi o "standardnim" sistemima, bez SCSI kontrolera i specijalizovanih adaptera.
|
Dobitak na performansama?
Umesto raznih benčmark programa čija je upotrebljivost diskutabilna, koristili smo test koji do krajnjih granica napreže podsistem procesor - koprocesor - L2 keš - memorija, bez mnogo uticaja ostalih komponenata sistema. Ovaj benčmark je izrađen na Saveznom hidrometeorološkom zavodu (www.meteo.yu) - reč je o ETA modelu atmosfere za dva dana na teritoriji Evrope, Atlantika i Severne Afrike od 300.000 tačaka, izrađenom u saradnji sa američkom meteorološkom službom NCEP.
|