Intel ili AMD, pitanje je sad... Izgleda da su i domaći i strani strani proizvođači zaključili da je sigurnije da krenu od Celeron-om, a tek potom da se oprobaju i sa AMD-om. Rezultat su Compaq Deskpro EP C6266 i Centra 2000C. | |
Voja Gašić |
Compaq Deskpro EP C6266
Compaq Deskpro EP C6266
Centra 2000C |
Firma Compaq zaista ne može da se žali na poslovne rezultate u protekloj godini, ali ti rezultati obavezuju i na brze reakcije kada su u pitanju novi proizvodi. Istina, nismo imali prilike da probamo najnovije modele, ali otkako je ComTrade uzeo stvar u svoje ruke, situacija se popravila, pa smo veoma brzo dobili na test jedan od modela iz Deskpro EP serije - C6266/3.2 EA8. Ne možemo da se požalimo ni na domaće proizvođače: PC Centar je odmah reagovao računarom Centra 2000C, koji je zasnovan na procesoru Intel Celeronu. |
U trendu
Štampom i Mrežom u poslednje vreme kolaju veoma oprečna mišljenja o Celeron-u. U domaćim PC kuloarima već je nađen i adekvatan (?) prevod njegovog imena: "Keleraba", što bi trebalo da asocira na "Pentium bez mesa". Ma koliko ga kudili, Celeron ostaje Pentium II, uz sve prednosti te arhitekture, ali ne možemo a da ne primetimo da se sve odvija nešto sporije nego na standardnim Pentium II konfiguracijama. Naravno, razlika zavisi od posla kojim se bavite: nedostatak L2 keša izrazito nam je zasmetao pri testiranju programa Adobe Premiere 5.0, koji je napravljen tako da maksimalno koristi Level 2 keš - radi se sa skupom podataka (AVI datoteka) čiji svaki član (jedna slika) najčešće može da se smesti u prostor veličine L2 keša, a mnogi procesi (filteri) primenjuju se baš u okviru memorijskog segmenta koji obuhvata veličinu keša. Treba, ipak, imati u vidu da ovaj program realno zahteva višeprocesorski sistem i da niko neće nabavljati računar sa Celeron-om za video-montažu.
|
Compaq Deskpro EP C6266
Compaq je baziran na ploči CR120, vlastitom proizvodu "čiste" izrade, sa zanimljivim hladnjakom za Celeron, koji se hladi samo strujom iz modula za napajanje. BIOS je takođe potpisao Compaq, a krasi ga (za velike firme već poslovična) škrtost u opcijama. Do džampera za brzinu magistrale ipak može da se dođe - s obzirom na otpornost Celeron-a na overclock-ovanje, šteta je ne "podići" ga barem malo. Konzervativan BIOS će, ipak, donekle zasmetati brzini, što se primeti iz direktnog poređenja ove ploče sa izvanrednom MSI pločom koja je ugrađena u Centru.
|
Centra 2000C
Još uvek u tradicionalnom, ali vrlo dobrom DTK kućištu stiže sledeći paket iz PC Centra, ponovo sa jakim trendovskim ukusom. Baza je MSI 6122 ploča (EX set čipova) sa 64 MB RAM-a i nešto manjim, ali bržim diskom Quantum SE od 2.5 GB. Veoma nas je razveselio neobičan "hladnjak" na Celeron-u, za koji nam je rečeno da predstavlja privremeno rešenje - dok se ne nađe odgovarajući.
|
Kupiti ili čekati?
Poput svih aktuelnih svetskih izveštača, trebalo bi da vam preporučimo (ili ne) kupovinu. Ova dva računara nemaju previše zajedničkih tačaka, osim što su zasnovana na istom procesoru. Compaq-ova oprema je škrta, ali je izrada vrhunska - nema prolaznika koji me nije pitao gde može da se kupi tastatura. Izuzetno rešena unutrašnjost obezbediće dug vek računaru i olakšati dogradnju komponenti koje nedostaju osnovnoj konfiguraciji. Uz to, kućište na stolu zaista izgleda "šmekerski". Na drugoj strani je Centra sa mnogo manje poznatim imenom, ali čija će vas funkcionalnost lišiti briga o proširenjima u narednom periodu.
|