Leta '96. je rođen ArchiCAD 5.0. Za otprilike godinu dana pojavila se TeamWork verzija, sa nagrađenim konceptom mrežnog rada. Veran običaju da leto osveži značajnim novitetom, jula '98. Graphisoft arhitekte informatičkog doba snabdeva najnovijim alatom: ArchiCAD 6.0! | |
Đorđe Grujić |
Novi radni prostor ArchiCAD-a: direktan rad u 3D |
Petnaest godina rada je dovelo mađarsku kompaniju Graphisoft do trećeg mesta na svetu, kada je AEC CAD u pitanju, iza oduvek prvih Autodesk-a i Bentley-ja. Ne treba sumnjati da prošlogodišnjem porastu prodaje od 35% (!) na svetskom nivou značajno doprinosi činjenica da je ArchiCAD prisutan na Mac i Windows platformi, kao i jedinstveni TeamWork koncept, nagrađen nagradom Društva proizvođača softvera - CODIE. Sve to ste mogli da vidite i na www.Graphisoft.hu. Ono što verovatno niste mogli da vidite jeste novi Graphisoft Park, prvi mađarski HiTech poslovni skup zgrada na desnoj obali Dunava. Zgrade, projektovane ArchiCAD-om, nastanjuje Graphisoft sa partnerima, a jedan od stanara je i Microsoft Hungaria. |
Pet pravaca za šestu verziju
Osnova ArchiCAD-a ostaje Virtual Building, prostorni model koji sobom nosi sve podatke o objektu i iz koga nastaje sva dokumentacija, kao i raznoliki prostorni prikazi - od klasičnih perspektiva do VR panorama ili objekata, idealnih za Internet. Novi pravci razvoja su proistekli iz želja korisnika: Graphisoft omogućava da isporučite crteže još brže, držite posao na oku, gradite bolju arhitekturu, povežete se sa bazama podataka, podesite svoj radni prostor i bolje sarađujete sa kolegama.
|
Još i korak dalje
Deo ili celu osnovu možete procentualno ili grafički povećati ili smanjiti, ali pri tome i kontrolisati da li će neki od elemenata zadržati svoju prethodnu veličinu. To se ne odnosi samo na šrafure, kote, ispise i oznake koji se rukovode razmerom, već na bilo koji od ostalih elemenata crteža. Dakle, namestili ste teškom mukom dobar raspored stolica u bioskopskoj sali, kad vam se javljaju sa gradilišta i kažu da, eto, malo su pogrešili, u stvari je sve 12% veće... Sve osim onoga što ste crtali povećavate za 12% i umesto tri dana gubite tri sata, a šef gradilišta vas još malo više ne podnosi, jer em niste za vinjak, em svaku izmenu pošaljete do kraja radnog vremena.
|
Malo šminke nije na odmet
Interfejs je ponešto izmenjen: pada u oči značajno kraća kutija sa alatima na levoj ivici ekrana; zgodno za one koji rade u manjim rezolucijama. Ne radi se o smanjenju broja alata (on je povećan), već o optimizaciji - slični alati su grupisani. Sve linije, krugovi, lukovi i krive su pod jednim tasterom, kote pod drugim, sve što ima veze sa tekstom pod trećim... da biste došli do sledećeg alata, treba samo da zadržite kažiprst na levom testeru miša. Naravno, ako vaš ekran to dozvoljava, možete vratiti stvari i na staro.
|
Dva nova zida
Postoje i dva nova zida - zid za neparalelnim vertikalnim ravnima, dakle različite debljine na početku i na kraju, koji se ponaša kao i svaki drugi zid, i poligonalni zid, koji se ponaša kao svaki poligonalni element. Obe vrste zidova su naročito upotrebljive u radu na rekonstrukciji starijih objekata, iz prošlih vekova, kada su zidovi bivali vrlo proizvoljnih oblika. Osim što su zidovi poligonalni, od sada i otvori u njima mogu biti takvi, sa jedinim ograničenjem da moraju biti konveksni.
|
Prostor, konačno!
Skok u 3D prozor otkriva najveću novost u ArchiCAD-u 6.0 - direktan rad u 3D. Otvaranjem 3D prozora dobijate utisak da ste za nekom jačom radnom stanicom - na modelu koga vidite možete da obavite ama baš sve, osim konstruisanja krova. Model možete i okretati ili pomerati, šetati se kroz njega, i to u svim načinima prikaza. Veoma bitna stavka je i ovde podržana SmartCursor tehnologija, koja funkcioniše isto kao i u ostalim prozorima.
|
I još dalje...
Spisku novosti koji smo do sada prelistali nedostaju još neki važni aspekti. Jedan od njih je i saradnja sa drugima koji rade na istom poslu kao i vi. Niko ih ne tera da koriste ArchiCAD - i ako koriste AutoCAD, bez obzira na verziju, potpuno ste kompatibilni. ArchiCAD piše i čita R14 formate, čuvajući i Xref strukturu ali, što je isto tako važno, i svoju strukturu objekata. IAI kompatibilnost zasnovana na IFC specifikacijama je stara vest, tako da nema potrebe da se posebno naglašava. Zahvaljujući novom API-ju, 6.0 direktno čita i piše i DGN, Microstation format crteža.
|
Stepenice i još ponešto
Od drugih programa koji dolaze uz ArchiCAD, potpuno nov je StairMaker. Najvažnija novost je da se kontura stepenica može nacrtati u ArchiCAD-u i preneti u StairMaker, u čijem potpuno novom interfejsu se radi neuporedivo lakše nego ranije. Naravno, novi properties Object važi i za cele stepenice, tako da je stepen slobode u projektovanju ovog važnog elementa svakog objekta povećan za red veličine. PlotMaker, iako nosi novi broj, izgleda skoro isto - sledeći kozmetički zahvat biće verovatno usmeren na ovaj segment paketa. Funkcionalnost je potpuna, a ispod haube ima puno novosti, pre svega rad sa slojevima i novi formati koje PlotMaker čita i piše, no crtačkih olakšica i prečica na koje korinik u ArchiCAD-u brzo navikne nema.
|
Lični stav, kao zaključak
ArchiCAD 6.0 je značajna stavka u razvoju ovog softvera. Na krilima prošlogodišnjeg komercijalnog uspeha, u konkurenciji ni malo slabih igrača kao što su Autodesk i Bentley, Graphisoft otvara novo poglavlje u svom razvoju. ArchiCAD postaje otvoren, dobija API, nekolicinu novih pratećih programa (npr. ArtLantis 3.02 i ArchiSITE 5.5, ArchiCAD Presenter) i raspolaže velikim brojem dodatnih korisničkih biblioteka, koje razvija i Graphisoft i njegovi distributeri u celom svetu.
Korisna adresa: |