|
Prostor, konačno!
Skok u 3D prozor otkriva najveću novost u ArchiCAD-u 6.0 - direktan rad u 3D. Otvaranjem 3D prozora dobijate utisak da ste za nekom jačom radnom stanicom - na modelu koga vidite možete da obavite ama baš sve, osim konstruisanja krova. Model možete i okretati ili pomerati, šetati se kroz njega, i to u svim načinima prikaza. Veoma bitna stavka je i ovde podržana SmartCursor tehnologija, koja funkcioniše isto kao i u ostalim prozorima.
Nove elemente koje crtate možete visinski uskladiti sa bilo kojim postojećim, ili im zadati numeričku vrednost. Naravno, i ovde funkcioniše gravitacija, tako da ne može da se desi da novi elementi "odlebde". Glavna pomoć je prateća paleta, koja kao pravi ljubimac neumorno trči za kurzorom. Možete raditi u prespektivi ili aksonometriji, u osenčenom, žičanom ili prikazu sa skrivenim linijama, a za ljubitelje ortogonalnosti i precizan rad u proizvoljnom koordinatnom sistemu postoji alatka kojom pogled na model možete jednim klikom postaviti ortogonalno na bilo koju postojeću ravan. U 3D prozoru, kao i radine, postoji zoom, pa sve vreme možete očitati relevantne koordinate, a kontrolna tabla je uvek pri ruci.
Jedini način 3D prikaza u kome ne možete raditi na modelu je rendering. I ovde ima novosti. Osim klasične, još više ubrzane ArchiCAD rendering mašine, postoji još jedna statična, Z Buffer, i dve interaktivne, OpenGL 1.5 i QuickDraw3D 1.5. Sa ove dve rendering mašine, vaš model u žičanom, osenčenom ili mapiranom prikazu možete okretati, menjati vidni ugao kamere, približavati se ili udaljavati do mile volje - sjajno za analize, i prezentacije. Osim četiri klasične, tu je i osam (!) LiveStyles rendering mašina, koje daju novu vrednost pojmu renderinga - vaš model, posle ovog postupka, izgleda kao crtan rukom, neuporedivo je "mekši" i nema onu nemilosrdnu računarsku preciznost, koja se često kritikuje.
Dvanaest mogućih načina da materijalizujete vaš model se množi sa tri načina da ga pretočite u VR prezentaciju. Na raspolaganju su RealVR, QTVR 1.0 i 2.0, a uz softver dobijate i sistemski paket QuickTime 3.0 - registracijom koja košta 30 USD, dobijate mogućnost da radite punu video montažu QuickTime materijala. Kao da ovo nije dovoljno, uz ArchiCAD dobijate i Meander, do sada ekskluzivni Mac softver, kojim možete proizvesti interaktivne QuickTime animacije, sa VR mapama. Kao šlag na torti, ArchiCAD snima u SVF (Simplified Vector Format) formatu, Internet standardu za prikaz CAD crteža na Mreži.
Dakle, radite u virtuelnom prostoru i svoj projekat možete prezentovati, ili ga deliti sa saradnicima preko Interneta. Prostor u ArchiCAD-u je dvojako shvaćen - u okviru programa, radite u simulaciji realnog 3D prostora, projektujući objekat koji, mnogo pre prvog ašova, živi u VR univerzumu, koji nema granica. Uz dodatak ArchiCAD Presenter-a, o kome ste čitali u prošlom broju, ArchiCAD postavlja i novu definiciju arhitektonskog CAD softvera: u jednom paketu imate sve alate za klasičnu projektnu dokumentaciju, 3D modelovanje, rendering i arhitektonsku prezentaciju, virtualne šetnje po projektovanim prostorima, kao i postavljanje vaših dela na Web. Zaista, osim operativnog sistema i ArchiCAD-a, još malo pa vam drugi softver i ne treba.
|