Bez pompe koja je pratila Windows 95, Microsoft će poslednih dana juna promovisati Windows 98, koji ne donosi spektakularne novosti, ali predstavlja važan stepenik u razvoju 32-bitnih operativnih sistema. Bacimo pogled na novosti koje ćemo koristiti tokom narednih godina... | |
Dejan Ristanović |
|
Za nekoga ko je "po dužnosti" pratio beta verzije Windows-a 98, konačna verzija ne predstavlja ni posebnu novost, ni iznenađenje. Ipak, prelazak na sledeću generaciju operativnog sistema je uvek nešto što se pamti. Ovoga puta je Windows stigao u skromnoj kutiji, na CD-u sa utisnutim hologramom (proverite pri kupovini: vidljiv je na unutrašnjem krugu CD-a, a oznaka verzije, koja se dobija komandom VER, je 4.10.1998), praćen neverovatnim ključem koji se sastoji od pet grupa od po pet slova i brojeve. |
Prvi sati uz Windows
Srećom, kucanje tih 25 znakova predstavljalo je najsloženiji segment instalacije - sve ostalo je prošlo brzo i bezbolno, pošto se instalaciona procedura "snašla" i pokupila gomilu podataka o konfiguraciji sistema od postojećeg Windows-a 95. Posebno je zgodno što se odmah odgovara na sva pitanja; kada počne kopiranje fajlova, možete slobodno da radite nešto drugo dok se Windows instalira.
|
Aktivna radna površina
Pošto okončate instalaciju, sačekaće vas okruženje koje liči na Windows 95 - jedina razlika je crni Channel Bar, lista Web strana koje Windows automatski proverava u zadatim vremenskim intervalima kako bi prijavio novosti. Kada njega isključite (jer vam stvarno nije potreban), ekran će izgledati kao na verziji 95 koja je dopunjena IE 4.
|
Diskovi su sve veći...
Najvažnija novost koju Windows 98 donosi, barem onima koji se nisu snašli da pređu na OSR2 (koji je isporučivan samo uz nove računare), jeste FAT32, novi sistem za rad sa datotekama koji je prilagođen savremenim diskovima. Windows 95 je koristio FAT16, koji vodi poreklo od DOS-a 4.0. Obzirom da se pod FAT-om 16 na particiju može smestiti najviše 65,536 klastera, on omogućava racionalan rad sa diskovima do 512 MB. Možete ga koristiti i na većim diskovima (2 GB je granica veličine particije), ali će gubitak prostora (slack) biti ogroman, naročito ako radite sa kratkim fajlovima.
|
Brže buđenje
Pre nekog vremena smo na "Vedroj strani", komentarišući vest da je Intel predstavio superkompjuter sa 9,000 Pentium Pro procesora, rekli da je računar toliko brz da se Windows 95 na njemu podiže za manje od pola minuta. Autori verzije 98 su to vreme skratili na dvadeset sekundi. Šalu na stranu, uložen je napor da se podizanje i spuštanje Windows-a ubrza i učini pouzdanijim. Rezultati nisu spektakularni, ali su vidljivi: na našem test računaru se Windows 95 OSR2 "podizao" za 56 sekundi, dok je Windows 98 to skratio na 38 sekundi.
|
Za novu generaciju hardvera
Za računarsku industriju, period između avgusta 1995. i juna 1998. je ogroman - za tri godine je promovisan ogroman broj novih uređaja. Svaki od njih se mogao pokrenuti i na prethodnom Windows-u, ali samo uz drajvere koji su stizali uz uređaj. Nikad niste bili sigurni koliko su ti drajveri dobro napisani i da li loše utiču na druge drajvere, što može da rezultira nestabilnošću sistema. Zato je u Windows 98 ugrađena podrška za preko 1,200 novih uređaja - sve što je makar i umereno popularno u svetu podržano je na nivou operativnog sistema, a onda je drajver testiran i usklađen sa ostalim drajverima. Ukratko, prelazak na Windows 98 je obavezan za svakog vlasnika novog računara ili modernijih dodataka. Čak su i MMX instrukcije podržane na nivou operativnog sistema, mada je primena za njih nađena samo u okviru DirectX API-ja.
|
Izmene u temeljima
Ispod dobro standardizovane "fasade", kriju se izmene koje ćete primetiti tek ako se upustite u proučavanje funkcionisanja Windows-a. Najvažnija od njih je Windows Driver Model, koji će ujediniti drajvere za Windows 98 i NT 5, čemu će se obradovati ne samo proizvođači hardvera (znatno manje posla oko razvoja i testiranja) već i korisnici, koji više neće morati da postavljaju pitanje "ima li to drajver za..." kada kupuju novu opremu.
|
Koliko je pouzdan?
U knjizi koju Microsoft šalje novinarima kako bi im pomogao da lakše napišu prikaz novog Windows-a (A Guide to Reviewing and Evaluating Windows 98) pročitao sam i podatak da je ovom verzijom "ispravljeno preko 3,000 bagova u ranijem Windows-u". Ovo mi zvuči kao prilično sumnjiva preporuka - lepo je što su bagovi ispravljeni, ali činjenica da je u prethodnom Windows-u postojalo (bar) 3,000 bagova natera vas da se zapitate koliko ih ima u novom. No, operativni sistemi su postali toliko složeni da su bagovi u njima nešto sa čim se moramo pomiriti. Tokom (kratkog) intervala koji nam je bio na raspolaganju za pripremu ovog teksta. nismo nailazili na probleme, niti se naš Windows 98 "zaglavljivao". Kroz dužu eksploataciju stvari će svakako postati jasnije.
|
Windows 98... i posle njega
Još od verzije 95, Microsoft je jasno profilisao tržište: Windows 95 se koristi u kući, NT Workstation za računare u firmama povezane u mrežu a NT Server je u centru te mreže. Windows 98 ne menja ništa u toj podeli - i dalje je vidljiva orijentacija ka multimediji, raznim dodacima, visoka kompatibilnost sa svim generacijama programa i igara te skromniji hardverski zahtevi (mada su kućni računari u poslednje vreme po hardveru često "jači" od računara koji se koriste u poslovnim okruženjima). Ipak, ovo je krajnji domet DOS / Windows 3 / 95 porodice: možda će se pojavljivati neke međuverzije Windows-a 98 koje će otklanjati primećene probleme, ali će se u sledećoj velikoj reviziji Windows 98 "uliti" u Windows NT. Rad na tome uveliko je u toku: ovih dana se pojavila alfa verzija Internet Explorer-a 5, a ni DirectX 6 nije daleko.
|