|
Diskovi su sve veći...
Najvažnija novost koju Windows 98 donosi, barem onima koji se nisu snašli da pređu na OSR2 (koji je isporučivan samo uz nove računare), jeste FAT32, novi sistem za rad sa datotekama koji je prilagođen savremenim diskovima. Windows 95 je koristio FAT16, koji vodi poreklo od DOS-a 4.0. Obzirom da se pod FAT-om 16 na particiju može smestiti najviše 65,536 klastera, on omogućava racionalan rad sa diskovima do 512 MB. Možete ga koristiti i na većim diskovima (2 GB je granica veličine particije), ali će gubitak prostora (slack) biti ogroman, naročito ako radite sa kratkim fajlovima.
FAT32 omogućava udoban rad sa diskovima od 4, 8 i više gigabajta (na particiji od 2 GB klaster je dug svega 4 KB), uz prihvatljiv slack. Prednost Windows-a 98 u odnosu na OSR2 je postojanje uslužnog programa (do njega dolazite sa Start / Programs / Accessories / System Tools / Drive Converter) koji će konvertovati postojeću FAT16 particiju u FAT32, bez gubitka podataka. Uz svo poverenje u ovaj program, preporučujem da pre njegovog pokretanja napravite backup važnih podataka sa diska.
Neposredna posledica prelaska na FAT32 je ubrzanje rada, naročito vidljivo kod pokretanja aplikacija. Da biste se "kvalifikovali" za to ubrzanje, treba povremeno da pokrećete program defrag. Tokom rada Windows prati i zapisuje frekvenciju učitavanja pojedinih DLL-ova (WinAlign i Application Launch Accelerator je licenciran od Intel-a), a defrag na osnovu tih informacija stavlja često korišćene biblioteke na početak diska. Mana čitave ideje je u tome što defragmentacija velikog diska traje neprijatno dugo, pa nećete imati volje da je prečesto pokrećete. Defragmentaciju, barem za sada, ne možete da ubrzate korišćenjem nekog nezavisnog defrag programa: takvi programi nisu upoznati sa "evidencijom" koju Windows vodi, pa će napraviti zbrku i usporiti kasniji rad. Možda je izlaz u korišćenju unapređenog scheduler-a (Maintenance Wizard), koji ovakve zadatke može da obavi dok niste pored računara.
Od ove tehnike ne treba očekivati čuda: primetićete da se sistem ponaša "živahnije" i da se programi brže otvaraju (posle pune optimizacije, Photoshop se otvarao za 3.5 umesto 8 sekundi!), ali u radu sa njima nema nekog posebnog dobitka u brzini. Štoperica, doduše, pokazuje male dobitke koji potiču od boljeg upravljanja memorijom, ali je sve to slabo primetno. Ipak, poučeni ranijim iskustvima, zadovoljni smo već i kada nova verzija ne donese usporenje.
|