ISDN, digitalni telefon, i kod nas ulazi u sve širu primenu. O samoj ISDN tehnologiji već smo pisali u "PC #32", a sada je došlo vreme da se razmišlja o opremi - testirali smo uređaje koji se nude na domaćem tržištu. | |
Danko Jevtović |
Mrežni završetak NT1
Multitech
ISDN telefoni
Ascend Pipeline
Ascend
Chase IOLink
Cisco
Multitech IWay
Net Chaser
Prestige
ZyXel
ISDN ruter Orbiter 500
Siemens
ZyXel
|
Tipična ISDN konfiguracija, prikazana na crtežu, sastoji se od linije iz centrale, mrežnog završetka i jednog ili više ISDN uređaja. Iz telefonske centrale stiže telefonska parica koja prenosi digitalne ISDN signale (tzv. "U interfejs"). "Telekom" će pre instalacije proveriti postojanje tehničkih mogućnosti: postojanje ISDN priključaka u centrali, dužinu i kvalitet linije, eventualnog dvojnika ili FM/PCM uređaj koji se mora ukloniti... Postoji i mogućnost zamene analognog priključka ISDN-om, ali tada ne možete da zadržite stari broj telefona - u Beogradu svi ISDN brojevi počinju sa 30. U svakom slučaju, kada parica stigne do vas, sve je spremno za rad. |
Mrežni završetak
Mrežni završetak (oznaka NT1) je uređaj koji pretvara signal iz centrale u S magistralu u koju se uključuju ISDN uređaji. NT1 se uključuje u 220 V i obezbeđuje napajanje za tri jednostavnija ISDN uređaja; u slučaju nestanka struje, signal iz centrale je dovoljan za rad jednog uređaja. U Evropi je uobičajeno da Telekom uz uvođenje linije isporuči i mrežni završetak, što bi trebalo da radi i naš "Telekom", mada ovih uređaja trenutno nema na lageru, pa "rani korisnici" ISDN-a moraju da ih nabave o svom trošku. U Americi je uobičajeno da NT1 bude integrisan u ISDN uređaje, ali zbog razlike u kodiranju i signalizaciji takva oprema ne može da se koristi kod nas.
|
Terminal adapteri
Terminal adapter mnogi nazivaju "ISDN modem", jer obezbeđuje vezu između ISDN linije i računara. Obzirom da je ISDN tehnologija već digitalna, nema modulacije i demodulacije, već se vrši enkapsulacija paketa podataka (najčešće PPP protokolom) i eventualna asinhrono - sinhrona konverzija. Terminal adapter može biti samostalan (za vezu jednog računara) ili ugrađen u uređaj za povezivanje cele računarske mreže, koji se naziva ruter.
|
ISDN ruteri
Ruter je uređaj koji može da spoji dve raznorodne računarske mreže, odnosno da poveže lokalnu mrežu sa Internetom. ISDN linija i ruter mogu da zamene iznajmljenu liniju i ostvare stalnu vezu firme sa Internetom, uz značajno manje troškove. Uobičajena mogućnost ovakvih uređaja je poziv na zahtev (dial on demand). Ruter detektuje kada neki računar u mreži želi da pristupi Internetu (ili mreži sa druge strane veze) i automatski aktivira vezu, što korisnik, zahvaljujući brzom uspostavljanju ISDN veze, skoro i ne oseti. Kada imate ovakav ruter u mreži, možete da zaboravite na dial-up networking: radite kao da ste stalno na Internetu. Druga važna mogućnost je opseg na zahtev (bandwidth on demand), koja u zavisnosti od opterećenosti veze aktivira ili deaktivira drugi kanal. Takva mogućnost štedi troškove komunikacije i provajdinga, ali vaš provajder mora da podržava iste protokole kao i vaš ruter.
|
Analogni telefonski interfejs
Jedna od najvećih dilema je kako iskoristiti ISDN liniju za telefoniranje. ISDN aparati su skupi, a na većini uređaja se nalaze priključci za običan telefon. Na pitanje šta izabrati i kolika je upotrebljivost tog priključka ne postoji jednoznačan odgovor. Uređaj koji vrši konverziju za analogni port može da obezbedi različite servise. Dok na nekim analognim priključcima ne postoji mogućnost generisanja signala zvonjenja, dotle je na drugima omogućena i funkcija identifikacije broja koji vas poziva (uz odgovarajući analogni CallerID uređaj), kao i poziv na čekanju i konferencijska veza. Sam kvalitet veze na analognom portu obično je veoma dobar, zato što se "kodek" za digitaliziaciju signala nalazi odmah u ISDN uređaju, pa nema smetnji na vezama. Testovi sa K56flex modemima su pokazali veze na 50,000 bps, dok isti modem na istoj lokaciji postiže 44,000 bps preko digitalne telefonske centrale.
|
Mrežni završeci
Mrežni završetak Quante NT1 se pokazao besprekorno u radu i sa njim je testirana sva ostala oprema. NT1 je spakovan u omanju kutiju predviđenu za montažu na zid, u kojoj je i kompletno napajanje. Pored U interfejsa, na koji se vezuje linija iz centrale, postoje i dva S konektora (interno vezana u paralelu) na koje mogu da se vežu ISDN uređaji ili, uz odgovarajuću terminaciju, S magistrala.
|
Telefoni
Quante bISy telefon pleni izgledom i brojnim funkcijama. Aparat ima alfanumerički ekraj sa dva reda po 20 karaktera i spikerfon, a podržava sve ISDN funkcije. Po uključenju se samokonfiguriše, prepoznaje i dodeljene MSN brojeve (do tri različita broja) i tačno vreme sa telefonske centrale, posle prvog obavljenog poziva. U memoriji ima mesta za 100 telefonskih brojeva sa imenima. Kada stigne poziv, aparat se javlja različitim zvonom u zavisnosti koje MSN brojeve pozivate i ispisuje broj pretplatnika koji vas zove, a ako je taj broj već u memoriji, ispisuje ime.
|
Chase Research NetChaser
Prikaz eksternih teminal adaptera počinjemo modelom NetChaser, proizvodom engleske firme Chase Research. Adapter je upakovan u plastičnu kutiju klasičnog modemskog izgleda sa dva analogna porta i ultrabrzim serijskim priključkom. Uz njega dolazi glomazno napajanje i pregledno uputstvo u dve knjižice.
|
Ascend Pipeline 15
Pipeline 15 je novi model poznate američke firme Ascend, vodećeg proizvođača ISDN računarske opreme. To je njihov prvi ne-mrežni uređaj i jedini eksterni adapter na testu koji je podržavao protokol za dinamičko aktiviranje drugog kanala prema opterećenju veze, preko MP+ protokola koji podržavaju samo Ascend uređaji.
|
Multitech iWay
Multitech iWay je najmanji eksterni terminal adapter na testu, proizvod je američke firme Multitech. U neobično maloj kutiji je spakovan kompletan funkcionalan terminal adapter sa jednim analognim priključkom. Konfigurisanje se vrši preko AT komandi ili kroz režim menija u koji se ulazi komandom AT@CONFIG. Postoji i poseban konfiguracioni program za Windows 95/NT.
|
Zyxel omni.net plus
Zyxel omni.net plus je terminal adapter modernog izgleda, sa čak 14 signalnih lampica. Dokumentacije je kvalitetna i sastoji se od kratke Quick start kartice i pregledne knjige sa komandama, koja je puna korisnih informacija. Modem se konfiguriše AT komandama ili preko grafičkog ISDN konfiguratora, u koji je ugrađen editor vrednosti S registara i monitor za nadzor komunikacije. Maksimalna brzina komunikacije na serijskom priključku je neuobičajenih 920 Kbps.
|
Multitech 128
Prelazimo na interne terminal adaptere. Od američke firme Multitech smo dobili dve varijante: sa i bez analognog porta. Radi se o sličnim karticama koje dolaze sa istim softverom. Instalacija je prošla bez problema, iako se radi o multifunkcionalnom uređaju, pa se u Device Manager sekciji Windows-a 95 pojavilo sedam (!) novih uređaja. Uputstvo precizno opisuje sve korake potrebne za instalaciju, a priložene su diskete sa drajverima za najpopularanije operativne sisteme.
|
HK Robotics
Od firme neobičnog naziva stiže kartica na kojoj se nalazi set Siemens-ovih čipova za EuroISDN (četiri čipa), pa je čak i naziv kartice Siemens reference board, što ukazuje da je u pitanju generički proizvod. Uz karticu stiže spartansko uputstvo i jedna disketa sa drajverom.
|
Linije, kanali i brojevi
Buduće korisnike ISDN-a najviše zbunjuju razne mogućnosti za više razgovora i brojeva preko iste linije. Jedna ISDN (naziva se još i bazna, BRI i ISDN2) linija ima u sebi dva B kanala (po 64 Kbps svaki), što znači da u isto vreme možete voditi dva telefonska razgovora ili prenositi podatke brzinama 2*64 Kbps, ili spojeno 128 Kbps. Naravno, moguće su i kombinacije gde na jednom kanalu telefonirate, a preko drugog šaljete faks ili prenosite podatke.
|
Ascend Pipeline 75
I tako dođosmo do rutera. Ovaj proizvod smo testirali sa posebnim interesovanjem, jer se radi o najprodavanijem ISDN ruteru na svetu, a firma Ascend je proizvođač i pristupne opreme na SezamuPro, na kome smo vršili većinu ISDN proba. Uz uređaj stižu tri knjige, CD sa dokumentacijom za Pipeline i MAX serije i Pipeline companion CD sa dosta korisnog softvera; posebno je značajan Pipeline konfigurator-monitor pisan u Javi.
|
Develcon Orbiter 500 / Chase Research IOLINK SOHO
Ruteri firmi Chase i Develcon su praktično isti proizvod sa različitim softverkim opcijama i oznakom proizvođača, pa ćemo ih zajednički prikazati. Smešteni su u neobično malu plastičnu kutiju koja ne odaje utisak solidnosti, ali se pokazalo da prvi utisak vara i da se radi o veoma kompletnom proizvodu. Sitni problem je predstavljao nestandardni konektor na serijskom kablu za konfiguraciju - sa jedne strane RJ45 koji se uključuje u ruter, a sa druge strane se nalazio muški, a ne za PC računare potrebni ženski konektor. Uz adapter smo uspeli da priključimo uređaj i da se nađemo u menijima za konfiguraciju.
|
Cisco 775
Cisco je najveće ime u proizvodnji rutera i firma čiji proizvodi upućuju saobraćaj kroz većinu Internet linkova. Serija rutera 700 već na prvi pogled odaje utisak solidnosti: ovo je najveći uređaj sa najviše priključaka i lampica na testu. Suprotno očekivanjima konfigurisanje rutera je bilo složeno, jer se komandni jezik rutera značajno razlikuje od Cisco IOS softvera koji koriste veći modeli. Konfigurisanje komandama je složeno za počenike (posebno kada uređaj ima više režima i profila), a više odgovara profesionalcima.
|
Zyxel Prestige 100, 128 i 2864I
Zyxel-ovi Prestige 100 i 128 izgledaju isto, ali se razlikuju po softverskim mogućnostima. U Prestige 2864I je ugrađen analogni V34 modem, koji interno zauzima jedan od dva analogna telefonska interfejsa, a sam ruter funkcionalno odgovara naprednijem modelu 128. Model 100 je osnova za pristup Internetu i podržava sve neophodne protokole, uključujući kompresiju i BACP za dinamičku dodelu opsega, NAT za pristup mreže Internetu preko korisničkog naloga i DHCP server (u najnovijoj verziji softvera) za olakšano konfigurisanje lokalne IP mreže.
|
Isplati li se?
Domaća ponuda ISDN opreme je u ovom trenutku ograničena, pošto se radi o novoj tehnologiji koja će narednih meseci sticati popularnost. Iskustvo prodavaca opreme, pa čak i administratora sistema, takođe se tek zaokružuje, pa kod izbora treba biti oprezan, dobro proučiti specifikacije i konsultovati se sa Internet provajderom. Prvenstveni cilj ovog teksta bio je pregled postojeće ponude i tipova opreme - o detaljima pojedinih uređaja svakako ćemo opširnije pisati u sledećim brojevima "PC"-ja.
|