|
Olympus C-1400L
Imao sam prilike da isprobam više modela digitalnih foto aparata koji su namenjeni "Web fotografija". Iako je rezolucija nekih od njih bila dovoljna da se pripremi fotografija širine 5-6 cm u rezoluciji potrebnoj za kvalitetnu štampu, rezultati su bili daleko od zadovoljavajućih. Aparati su više delovali kao "dečje igračke" po kvalitetu boja i oštrini, bez obzira na (verujem napredne) tehnologije koje su koristili. Kada se pojavio Kodak DC120, izgledalo je da stvari počinju ozbiljno da se kreću unapred: fotografije nastale ovim aparatom su u štampi već počele da liče na "prave". Ipak, tek pojavom novih Olympus modela zaista se može reći da se ispunjavaju uslovi koje smo zadali. Model koji smo nabavili nosi oznaku C-1400L, daje traženi kvalitet i košta nešto iznad 2.000 DEM.
Radi se o naizgled klasičnom TTL foto aparatu (tražilo koje "gleda kroz objektiv" i dobija stvarnu sliku 90% površine kadra), sa ugrađenim blicem i neizmenjivim zum objektivom od 36 - 110 mm (F2,8 do 3,9). Objektiv ima ugrađen auto-fokus u opsegu od 0,6 m do beskonačno i makro mod od 0,3 do 0,6 m. U aparatu se nalazi "film" osetljivosti ISO 100, koji se eksponira zatvaračem brzinama od 1/4 do 1/10.000 s.
Izbor ekspozicije je potpuno automatski (uz mogućnost ručne korekcije +/- 2 blende). Ekspozicija se određuje merenjem bilo čitave površine kadra, bilo spot metodom (po izboru) dok na "film" staje između 4 i 50-60 snimaka. Opcino se može dokupiti "filmovi" različitih kapaciteta, pri čemu je najveći sa 16 do 200 snimaka. "Filmovi" su lako izmenjivi u toku rada i mogu se koristiti više puta. Masa aparata, bez četiri AA baterije od 1,5 V, iznosi 475 grama.
Iako ovako izneti podaci ne predstavljaju preciznu specifikaciju, oni su ekvivalentni onome kako bi se opisao 35mm TTL foto aparat istih karakteristika. Ipak, ovaj uređa, osim po obliku i nameni, ni po čemu ne liči na klasičan foto aparat. Tražilo, iako pravog TTL tipa, je krajnje jednostavno, sa čistim staklom i krugom u centru koji obeležava spot površinu. Na spoljnjoj ivici se nalaze dva LED indikatora - žuti, čije treperenje označava nezadovoljavajuće svetlosne uslove i zeleni, koji treperi kada kamera nije u stanju da izoštri sliku. Treperenje prvog vas neće sprečiti da snimate (možete da dobijete i podeksponirane slike) ali "van fokusa" indikator hoće: ako kamera proceni da slika ne može da se izoštri, okidač možete da pritiskate koliko hoćete, ali od slikanja nema ništa.
Potpuna automatika, ipak, nije bez kontrole, zahvaljujući dvostepenom okidaču. Duži, početni deo hoda do prvog graničnika označava trenutak kada se vrši fokusiranje i merenje ekspozicije, a tek sledeći kraći korak označava samo snimanje. Tako možete fokusirati željeni predmet, pa onda prekomponovati kadar i zaista fotografisati. Spoljni prsten okidača je zum dugme urađeno u maniru na koji smo navikli kod video kamera, mada bez podešavanja brzine. Samo zumiranje nije preterano brzo - potrebno je oko tri sekunde za prolaz kroz ceo opseg. Izoštravanje je nešto brže, ali ako aparat nema dovoljno kontrasnu površinu, fokusiranje može da potraje i do dve sekunde, u par napred-nazad iteracija.
U praksi se pokazalo da se pripremna faza ipak može obaviti dovoljno brzo, pogotovo kada se iskoristi mogućnost fiksiranja fokusa na jednu od dve pozicije - prva pokriva sve između 1,3 m i beskonačno sa širokim objektivom, odnosno 2,1 m do 3 m u položaju teleobjektiva, a druga pokriva bliže opsege (30-77 cm široko i 37-44 cm u položaju teleobjektiva).
|