Upravo ste se vratili sa letovanja... Priključujete foto-aparat na računar, umećete papir u štampač i štampate album koji ćete pokazati prijateljima. Zvuči poznato? | |
Zoran Životić |
HQ i SQ režim - SQ režim je dovoljan samo za probne fotografije ili proveru kompozicije kadra
Zanemarljivi gubici u kompresiji čine HQ osnovnim formatom, jer on daje znatno kraće datoteke od SHQ formata, bez bitne razlike u kvalitetu.
Kvalitetu boja se malo šta može zameriti
U makro režimu može se snimiti površina od svega 10*7 cm
Porodične fotografije, uz štampu na ink-jet štampaču, daju impresivan foto-album |
Već smo navikli da računari iz dana u dan preuzimaju po neku oblast do tada rezervisanu za tradicionalne tehnologije i da iz temelja menjaju odnose. Pojavom laserskih štampača stvoreno je okruženje za razvoj DTP-a - počelo je kao "evo načina da svako na svom stolu lepo odštampa svoje pismo" a završilo tako da se i dalje koristi foto slog, ali je softver i hardver toliko napredovao da se i najluksuznija izdanja mogu pripremiti do tada nezamislivo jeftinom opremom. Na laserskim štampačima se u suštini i dalje uglavnom štampaju pisma, ali je "pretnja laserom" toliko uzdrmala klasičnu tehnologiju pripreme za štampu da više ništa nije isto kao što je nekada bilo. I stoni skeneri su, premda ne u istoj meri, napravili pometnju u klasičnoj tehnologiji i, ako ništa drugo, naterali proizvođače da popune praznina između desktop uređaja i profesionalne klase nizom modela koji su po ceni dovoljno pristupačni, a po kvalitetu se sve manje razlikuju. |
Počelo je od Web-a
Zanimljivo je da je najduže odolevala fotografija: digitalni foto aparati su do pre godinu ili dve bili zaista egzotične sprave (često dodaci klasičnim foto aparatima većih formata), sa podjednako egzotičnom cenom. Inicijativa za promenu je stigla sa neočekivane strane - umešao se Internet. Potreba za jednostavnim dobijanjem slika niske rezolucije, koje su prilagođene Web-u, bila je tolika da je broj foto aparata koji nude takvu mogućnost prosto eksplodirao. Moram priznati da me razvoj ove tehnologije posebno interesovao - mogućnost da se iz procesa "objekat - štampana stvar" eliminišu nepotrebne među-faze (razvijanje filma i skreniranje slajda, ili još gora varijanta sa fotografijama) jeftinom tehnologijom i pristupačnom opremom delovala mi je primamljivo, kako profesionalno, tako i lično.
|
Olympus C-1400L
Imao sam prilike da isprobam više modela digitalnih foto aparata koji su namenjeni "Web fotografija". Iako je rezolucija nekih od njih bila dovoljna da se pripremi fotografija širine 5-6 cm u rezoluciji potrebnoj za kvalitetnu štampu, rezultati su bili daleko od zadovoljavajućih. Aparati su više delovali kao "dečje igračke" po kvalitetu boja i oštrini, bez obzira na (verujem napredne) tehnologije koje su koristili. Kada se pojavio Kodak DC120, izgledalo je da stvari počinju ozbiljno da se kreću unapred: fotografije nastale ovim aparatom su u štampi već počele da liče na "prave". Ipak, tek pojavom novih Olympus modela zaista se može reći da se ispunjavaju uslovi koje smo zadali. Model koji smo nabavili nosi oznaku C-1400L, daje traženi kvalitet i košta nešto iznad 2.000 DEM.
|
Interni ekran
Aktiviranje ove opcije nas dovodi do leđa kamere, gde je razlika u odnosu na klasične foto aparate još veća. Na leđima se nalazi kolor ekran stvarne dijagonale 4,5 cm i niz od četiri tastera. Ekran omogućava pregled snimaka i, mnogo važnije, upravljanje menijem iz koga se biraju opcije. Veličina ekrana je dovoljna da obavite najgrublji pregled, bez stvarnog uvida u kvalitet snimka - primetićete samo grube greške u ekspoziciji i još grublje u fokusiranju, ali će i to biti dovoljno da izbrišete totalne promašaje, proverite da li ste snimili sve što ste hteli, podesite rezoluciju sa kojom radite ili obrišete sve napravljene snimke. Nakon eksponiranja, ekran prikazuje tekući snimak ali se gasi čim snimak bude zapisan u flash memoriju.
|
U čemu se razlikuje
Sve ilustracije uz ovaj tekst su napravljene ovim aparatom, tako da sami najbolje možete proceniti o kom nivou kvaliteta se radi. Ono što se fotografijama ne može predstaviti jeste način rada sa kamerom, koji se ipak razlikuje u odnosu na klasičan foto aparat i nameće neka nova ograničenja. Prva bitna razlika je vezana za auto fokus i ne predstavlja specifičnost ovog aparata. Auto fokus, da bi propisno obavio posao, zahteva kontrastnu i osvetljenu scenu. Ako se nađete u stanu, koji je standarno osvetljen pomoću nekoliko lampi, i poželite da fotografišete ljude, možete računati na probleme sa izoštravanjem, pošto ljudska lica i tamnija pozadina udaljenih zidova nemaju dovoljan kontranst za auto fokus, iako će blic kasnije dati dovoljno svetla sa korektne snimke. U tim situacijama može korisno poslužiti fiksiranje fokusa, ali je šteta što nema mogućnosti za ručno fokusiranje, koje bi se u tim uslovima lako izvršilo. Kad smo već kod blica, pomenimo da aparat nema mogućnost sinhronizacije (bar ne u standardnoj opremi - nije mi poznato da li se, kao kod nekih drugih modela, nudi takva opcija) sa eksternim blicem. Nema kontakta za eksterni blic, a pokušaj sinhronizacije sa foto-ćelijom (eksterni blic se "okida" foto ćelijom, na svetlost ugrađenog blica) pokazala je da aktiviranje eksternog blica suviše kasni.
|
Ubica baterija
Potrošnja baterija je ozbiljna mana ovog uređaja. Aparat mnogo troši, pa sa svežim setom alkalnih baterija možete računati na svega 2 ili 3 ciklusa snimanje/prenos na računar. Pokazalo se da aparat troši struju i dok je isključen (!) - ako ostavite baterije u njemu i ne napravite nijedan snimak, možete očekivati da tokom noći baterije budu potpuno potrošene. Teško je zaključiti da li je ovo normalno ponašanje ili neispravnost (napajanje nije potrebno da bi se recimo zadržali podaci u flash memoriji): naš primerak kamere zaista savršeno radi, tako da je teško reći da u tim uslovima nešto može biti i neispravno, a dobavljač nam je dao inforamciju da je takvo ponašanje normalno, što je opet teško poverovati. Odgovor od Olympus-a i dalje očekujemo. U svakom slučaju, savet je da se uz kameru obavezno nabave i Ni-Mh (nikako Ni-Cd!) akumulatorske baterije, sa kojima se može napraviti neuporedivo više snimaka, kao i ispravljač za 220 V (6,5 volti, 2 ampera).
|