Imate firmu sa velikim brojem filijala koje treba međusobno povezati, a nemate dovoljno novca za zakup telefonskih linija? Može li Internet da zameni direktne veze? | |
Berislav Todorović |
Slika 1
Slika 2
Slika 3
Slika 4
Slika 5 |
Kako povezati filijale sa upravnom zgradom, u jedinstvenu WAN mrežu? Do pre deset godina, zahtev bi projektanta bacio na muke: trebalo je popisati adrese svih lokacija i iznajmiti telefonske linije od svake lokacije ponaosob do upravne zgrade firme. Pri tome je mreža mogla da bude realizovana na dva načina. Prvi način podrazumeva da se svaka filijala poveže sa centralom posebnom linijom, što je efikasno ako je udaljenost između filijala velika. Drugi, efikasniji i jeftiniji način podrazumeva hijerarhijsku strukturu, u kojoj se filjiale grupišu u lokalna mrežna čvorišta, koja se povezuju na centralno čvorište. I jedno i drugo rešenje zahteva zakup linija - cene tog zakupa su skromne, ali je korišćenje međumesnih, a pogotovo međunarodnih linija veoma skupo.
|
Klasifikacija VPN
Pojam virtuelnih privatnih mreža daleko je širi od onoga što prikazuje slika 1 - u opštem slučaju on obuhvata skup uređaja, povezanih korišćenjem Interneta kao transportnog medijuma, koji krajnjem korisniku daje privid potpuno ili delimično izolovane privatne mreže. Takav privid korisniku se može stvoriti korišćenjem protokola različitih slojeva OSI modela, pa se virtuelne privatne mreže grubo dele na mreže sa prividom ostvarenim na nivou aplikacije (application-layer VPNs), na nivou protokola mrežnog sloja (network-layer VPNs) ili na nivou protokola sloja veze (data-link VPNs).
|
Internet transport
Ove resurse su u evropskim zemljama držale nacionalne PTT organizacije, koje su tarifirale kako vreme prenosa, tako i količinu prenetih podataka u "segmentima" (64 okteta)... i to uz basnoslovne tarife. Možda "poštansko" shvatanje pojma prenosa podataka nije bilo presudan faktor širenja Interneta, ali je uticalo da ljudi nađu način da izbegnu plaćanje skupe, a nekvalitetne usluge. Apetiti korisnika rasli su iz dana u dan, pa su analogne iznajmljene linije bile zamenjene digitalnim sistemima prenosa - n * 64 kbit/s, pa n * 2 Mbit/s, pa 34 Mbit/s...
|
Kontrolisano rutiranje
Kada govorimo o virtuelnim privatnim mrežama koje koriste Internet kao osnovu, razlikujemo dve kategorije implementacija. Prva, jednostavnija, podrazumeva restrikciju skupa informacija o dostupnim IP mrežama na ruterima u pojedinim filjalama. Konkretno, korisnik A sa slici 1 (crveno obojene mreže) bi na svom ruteru u bečkoj filijali postavio statičke putanje do IP mreža koje se koriste u Budimpešti (npr. 192.168.2/24) i Beogradu (191.168.1/24). Slično bi se uradilo i na ruterima u druge dve filijale - u Budimpešti i Beogradu. Uz to, na ruterima u posmatranim filjialama ne sme se postaviti default putanja (0.0.0.0). Tako bi računari na mreži korisnika A u bečkoj filijali "znali" da na mreži postoje samo još dve filijale - i ništa više. Poruke upućene sa bilo koje tačke na Internetu računarima u bečkoj filijali, van posmatrane privatne mreže završiće na ruteru, kojim je filijala povezana sa provajderom. Ruter, s obzirom da u svojoj tabeli ima samo IP mreže druge dve filijale, a nema default putanju, neće umeti da uputi odgovor. Dodatna mera zaštite može da obuhvati i postavljanje access lista na ruteru, kojima će se sprečiti ulazak svih IP datagrama u mrežu filjiale, čije izvorišne adrese ne pripadaju drugim filijalama. Relevantan deo konfiguracije rutera u bečkoj filijali prikazan je na slici 6.
|
Kroz tunel do cilja
Odlična i često korišćena alternativa je formiranje logičkih tunela (tunneling) za razmenu poruka između dve privatne mreže. Formiranje logičkih tunela predstavlja način da se paketi podataka, koji pripadaju proizvoljnom mrežnom protokolu (IPX, DECnet, AppleTalk.., pa čak i IP!), upakuju u IP datagrame (u polje predviđeno za podatke) i kako takvi prenose putem Internet i intranet mreža, kao i svi ostali paketi. Pakovanje (enkapsulacija) poruka u IP datagrame, kao i njihovo raspakivanje (dekapsulacija) se vrši na polaznom i odredišnom računaru, odnosno ruteru u mreži - dve fiksno određene tačke u mreži, koje određuju krajeve logičkog tunela (tunnel endpoints).
|
Dve alternative
Sa stanovišta korisnika (ako se koriste Cisco ruteri) na ruterima A i B treba definisati tunelske interfejse. U okviru definicije tunelskih interfejsa posebno treba navesti protokole čiji se paketi prenose iz jedne mreže u drugu. Za slučaj mreže sa slici 3, unutar IP datagrama prenose se drugi IP datagrami, pa konfiguracija tunelskih interfejsa ima oblik sa slike 7. Da bi virtuelna privatna mreža sa slike 1 funkcionisala kao jedinstvena, treba definisati bar dva tunela, npr. Beograd-Beč i Beograd-Budimpešta.
|
Rešenje sa dial-in pristupom
Do sada smo opisali rešenja pogodna za firme sa većim ispostavama, od kojih svaka ima potrebu za intenzivnim pristupom mreži. Česte su firme u čijim filijalama radi mali broj ljudi; ekstreman slučaj, koji sam lično imao prilike da vidim na Kipru, jesu off-shore kompanije u kojima sedi samo sekretarica, koja prima i šalje faksove, e-mail poruke i odgovara na telefonske pozive i to isključivo od 9-17 časova! Iznajmiti fiksnu liniju do provajdera u takvom slučaju predstavlja čisto bacanje novca.
|
Jednostavno korišćenje
Korišćenje PPTP protokola za formiranje virtuelne mreže je jednostavno - treba obezbediti PPTP server i softver na strani korisnika koji podržava PPTP (Windows 95 DialUp Networking, počev od OSR-2, podržava PPTP!). Na access serverima lokalnih provajdera, kojima udaljene filijale pristupaju mreži, nisu potrebne nikakve izmene. Drugim rečima, provajderi neće uočiti nikakvu razliku između normalnog IP saobraćaja i saobraćaja koji se prenosi PPTP tunelima, pa je ovakvo rešenje veoma pogodno, recimo, za pristup mreži od strane trgovačkih putnika.
|
ZaključakVirtuelne privatne mreže predivno izgledaju na papiru, ali kako je u praksi? Is it safe, pitao je Lorens Olivije u jednom starom filmu, a isto se pitaju i administratori. Bez obzira na sve, pojava VPN označava potvrdu sveprisustva globalne mreže, koje postajemo svesni sve više, kako vreme prolazi.
|