|
Prvih 1000 decimala...
Poslednjih godina primetna je orijentacija svih DTP paketa ka "čistom" PostScript-u: sve više aplikacija ima ugrađen PostScript RIP (samim tim i mogućnost interpretacije PostScript koda), a izlazni format programa kao što su Adobe Illustrator ili Macromedia FreeHand je upravo EPS. Program za izračunavanje broja PI će temeljno opteretiti svaki RIP, stavljajući u pogon aritmetičke operatore PostScript-a. Ukoliko aplikacija u kojoj želite da ga isprobate ne podržava fajlove sa ekstenzijom .PS, preimenujte ga u PI.EPS.
Da biste program poslali PostScript štampaču, u DOS režimu ćete okucati COPY PI.PS PRN (ili LPTx). Posle izvesnog vremena (u zavisnosti od broja decimala) na ekranu, papiru ili filmu (ako ste se odlučili da PI računate na osvetljivaču) pojaviće se 3,1415926... Primetimo da u slučaju startovanja programa na štampaču kompletan proračun obavljaju mikroprocesor i PostScript interpreter koji se nalaze u samom štampaču, dakle bez pomoći računara. Program PI.PS, kao i druge programe koje ćemo pomenuti u nastavku teksta možete preuzeti sa SezamPro-a (iz konferencije PcPress/Prilozi, arhiva je pc036pi.ZIP).
Pošto smo se upoznali ovaj neobični način za računanje broja PI, možemo izvući neke konkretne zaključke. Svi testovi su urađeni na Pentium-u 200, a štampači su bili HP LaserJet III sa PostScript kertridžom, HP 5MP, HP 4M Plus i HP 4000. PI je izračunavan na 1000 decimala.
Odmah primećujemo izrazitu superiornost PostScript "rasterizacije" na računaru: HP LaserJet III sa svojih 55 minuta i 50 sekundi deluje kao neka sporovozna 286-ica. Naravno da je procesor Motorola MC 68000, koji je ugrađen u ovaj štampač, daleko sporiji od Pentium-a, ali možda niste imali predstavu koliko ta razlika zaista iznosi. Nominalno veća brzina štampača (izražena brojem stranica u minutu) uvek znači i bržu logiku - HP 4M Plus je dva puta brži od HP 5MP (12 naspram 6 ppm) i posao je završio za približno dvostruko manje vremena. Najzad, najbrži je bio HP 4000, ali je njegovih 61 sekund još uvek daleko od rezultata koje su ostvarili DTP programi i alati.
Detaljne rezultate testa prikazuje tabela 1. Kao softversku referencu, uzećemo Acrobat Distiller 3.0, u koji je ugrađen originalni Adobe RIP, koji je izračunao PI na 1000 decimala za 29 sekundi. Ghostscript je, međutim, isto uradio za samo 11 sekundi, što svedoči o kvalitetnoj implementaciji i dobroj optimizaciji interpretera. Najsporiji Adobe program bio je Photoshop, ali PostScript rasterizacija ionako nije njegov primarni zadatak. Ako eksperimentišete sa povećanjem broja decimala tako što ćete u programu promeniti vrednost promenljive ndigits, imajte na umu da upotrebljeni algoritam ima kvadratni red složenosti, tako da nije pogodan za za zaista veliki broj decimala.
Koliko je ovakav jednostavan benchmark merodavan za testiranje brzine PostScript štampača? Radi se o rudimentarnoj proveri, jer se u programu intenzivno ne koristi ni jedan grafički operator. Realnu ocenu može da pruži jedino baterija testova, specijalno pripremljenih .PS fajlova, koji će prikazati brzinu rada sa rasterskom i vektorskom grafikom, memorijom, fontovima, o čemu ćete moći da čitate u nekom od narednih brojeva "PC"-ja. Međutim, na osnovu prvih utisaka, PI.PS uglavnom prikazuje realan odnos snaga - nikada se nije desilo da štampač koji se izrazito loše pokazao na ovom "ispitu" briljira kada se upotrebe složeniji testovi.
|