Modemi brzine 56 kbps su realnost, brza i lepa, ali kao i kod svake nove tehnologije, postoji nekoliko varijanti, od kojih samo neke rade. Koji uređaj izabrati i kako vezati lokalnu mrežu za Internet, uz maksimalnu brzinu komunikacije. | |
Dragan Sretenović |
Diamond SupraExpress 56000
Diamond SupraExpress 56000
Diamond SupraExpress 56000 ext.
56K telefoni provajdera u Beogradu:
Sezam Pro: 302-0234 |
Internet direktno u venu, bile su reči našeg glavnog urednika, kada smo prvi put probali EUNet-ov link, u vreme pisanja knjige "Internet". Prenos podataka iz sveta brzinom 28800 ili 33600 bps, odnosno 3-3.5 kilobajta u sekundu, tada su predstavljali brzinu iz snova. Prošle su dve godine, a i dalje uglavnom koristimo slične modeme - promocija ISDN PRI ulaza kod većine domaćih provajdera nagoveštava 56 kbps vezu, dakle gotovo duplo brši prenos po istim vodovima. Po ko zna koji put se čudimo kako to može da radi, ali pošto radi, nemamo ništa protiv. Ako možete, probajte Brzinu. |
Standardi
Već duže vreme čitamo o brzim modemima: najpre je US Robotics predstavio tehnologiju x2, koja je radila sa modelima Sportser i Courier. To su dobri uređaji, dominiraju kod Internet provajdera, a omiljeni su i kod naših korisnika. Nažalost, kod nas ovaj standard nije zaživeo, iz raznih, pre svega tehničkih razloga i zbog potrebe za dodatnim ulaganjima kod provajdera. Onda se pojavila nova tehnologija, koju "gura" Rockwell, pod nazivom K56flex. Drugačija, nekompatibilna... nije toliko bitno da li je bolja ili gora, ni ona se dugo nije pojavljivala na našem tržištu.
|
Šta je doneo ISDN
ISDN je digitalna komunikacija preko telefonskih žica. Računari rade diginalno, a modemi nizove jedinica i nula pretvaraju u zvuk koji se prenosi telefonskom paricom, da bi se tek na odredištu vratili u izvorni, digitalni oblik. Sva slabljenja i šumovi bitno oštećuju signal, što je nužno zlo. Kada se prenosi zvuk, jedino što može da se radi je pojačavanje signala i šuma. Kod digitalnog signala je, naprotiv, moguć prenos bez oštećenja, jer se pri svakom pojačanju obnavlja signal identičan polaznom. Uostalom, i zvuk prenesen ovakvim linijama savršeno zvuči - jeste li nekad pokušali da razgovarate najpre sa Amerikom, a onda sa prvim komšijom? Često se sagovornik iz Amerike bolje čuje.
|
Modemi na testu
U našu Redakciju stigao je modem Diamond SupraExpress 56000, zasnovan na K56flex tehnologiji, i to u eksternoj i internoj varijanti. U poveću kutiju spakovan je mali, plastični modem, koji smo probali iz Računskog centra Elektrotehničkog fakulteta, preko izdvojenog stepena digitalne centrale (3370xxx), u večernje i jutarnje sate. Od kuće nije vredelo ni probati, jer je linija i centrala (43....) jedva upotrebljiva i za govornu komunikaciju. Modem na sebi nema prekidač, niti izlaz za telefon.
|
Zvanje na zahtev
Ne treba mnogo obrazlagati da je (skoro) duplo brža veza zaista dobra stvar. U praksi, ovo ubrzanje nije uvek izvesno, ali ako sve radi kako treba, ovakva veza je veoma interesantna za firme, kod povezivanja manjih mreža na Internet. Kada je na raspolaganju Proxy server, efektivni protok kroz vezu ka provajderu se smanjuje gotovo duplo, što u suštini znači da se upotrebom proxy-ja dobija gotovo duplo brža veza, subjektivno i više od toga! Uz malo dodatnog truda, uspostavljanje veze na zahtev može da bude privlačna alternativa iznajmljenoj liniji, koja je relativno skupa i teško se dobija, pa je nije lako ekonomski opravdati.
|