|
HP CD Writer Plus 7200I
Hewlett-Packard-ove CD pisače smo već nekoliko puta predstavljali, počevši od modela 4020i, preko 6020i, do 7100. Ovaj poslednji se još nije ni odomaćio, kad je zamenjen modelom 7200. Razlika na prvi pogled ne postoji; na HP-ovoj prezentaciji sam pročitao da se radi o novijem firmware-u i boljem softveru. U svakom slučaju, 7200I je 2X snimaču, 6X čitaču i 2X eraser, ali sa zbunjujuće malim baferom od svega 768 KB. U pitanju je interni IDE uređaj.
U impresivnoj kutiji koju isporučuje Comtrade (preko svog HP distributera Bel Computers) stiže šest CD-ova sa softverom, dva prazna diska (jedan je rewritable) uputstvima, reklamama i drugim materijalima. Montaža je izuzetno laka, kao da je u pitanju CD-ROM čitač - odaberete IDE granu, master ili slave i... gotovo. Po podizanju Windows-a, u drugi CD-ROM čitač ubacujete Install disk i za par minuta na hardu imate 100 MB manje prostora. Softver je izuzetno šarolik, od Norton Antivirus-a do Adaptec-ovih programa DirectCD i EasyCD Creator.
Obzirom da je u pitanju uređaj koji omogućava više upisa na istu ploču, podržan je UDF (Univerzal Disc Format) koji vam, uz DirectCD, dodeljuje slovo pisaču i posle toga se pisač ponaša kao pravi hard disk. Podaci na CD se upisuju (recimo u Explorer-u) jednostavnom copy komandom, ili još brže, drag & drop mehanizmom, a na isti način se brišu. Doduše, kod CDR-a se brisanjem ne oslobađa prostor, kao kod CDRW, već se samo "sakriju" neželjene fajlove. Kod IDE pisača se pre snimanja, svaki disk "formatira" - kako oni zovu pripremu medija. Kod CDR medija to traje oko minut, a kod CDRW 50-90 minuta, u zavisnosti od brzine i praznog prostora.
Za CDRW formatiranje morate imati na disku 100 MB praznog prostora, dok je kapacitet CDRW diska nešto manji od 500 MB. Ne nasedajte na reklamni trik koji pominje 650 MB: to su bruto prostori pre formatiranja. Osim toga, treba znati da CDRW disk mogu čitati samo CDRW rekorderi i specijalni noviji CD-ROM čitači sa oznakom MultiRead. CDRW će lako učitati i svaki DVD uređaj, koji ima teškoća sa CDR-om. Tajna leži u talasnoj dužini lasera i sličnoj (manjoj) refleksnosti medija DVD-a i CDRW. Oni imaju 650 nm laser, koji se teško bori sa CDR-ovih 780 nm. CDRW medij je aluminijumski, ne zlatni kao CDR. Teoretski se disk može pisati i brisati milion puta.
CDRW donosi razne prednosti, ali i velike mane, u koje spada i cena: CDRW ploča košta kao desetak CDR-ova. Što se tiče IDE pisača u globalu, velika mana je što većina ne podržava takozvani disc-at-once snimanje. Radi se o načinu snimanja gde se laser ne isključuje između trekova, kao u track-at-once režimu. Samo se Disk-at-once snimljena ploča može koristiti kao master u komercijanoj produkciji, pošto se tada pauza od dve sekunde može proizvoljno smanjiti ili eliminisati, što je bitno kod muzičkih miksovanih diskova.
Prethodna generacija IDE pisača radi u DAO režimu, uz promenu firmware-a. Na primer, pomenuti HP7100 i 7110 moraju imati verziju 2.02. Disk-at-once režim ne podržavaju ni svi SCSI pisači, na primer Philips CDD521, Sony 926S, Sony 960S, S&F 2006, Olympus CDS630... Ukoliko pomišljate na (nezakonito!) kopiranje Sony Playstation diskova, IDE pisač će vam zadati noćne more.
|