Nastavljajući pregled CAD softvera koji se koristi u oblasti arhitekture, predstavljamo pakete koji akcenat stavljaju na grupni rad, obezbeđujući izuzetne mogućnosti vizuelizacije. | |
Đorđe Grujić |
|
Mađarski arhitektonski CAD šampion, Graphisoft ArchiCAD 5.1, u periodu od 1984. do 1994. godine postojao je samo za Macintosh platformu. Ideja vodilja je bila da sve treba da bude što jednostavnije i transparentnije za korisnika, zauzetog arhitektu, koji ima dovoljno svog posla i ne želi da se bakće ili gubi mesece da bi naučio kako da "ukroti" CAD sistem, koji ga uz to i košta. |
ArchiCAD
Pojavom Windows 95 i NT 4.0 okruženja, Graphisoft je konačno dobio grafički korisnički interfejs nalik na Macintosh, a time i pretpostavljenu lakoću rada i opravdanje da napravi PC varijantu. Kako je najsvežija verzija kratko predstavljena u jednom od prethodnih brojeva "PC"-ja, ovom prilikom ćemo se pozabaviti novostima, kojih u Graphisoft-u uvek ima, i nekim osobinama ArchiCAD-a koje na prvi pogled nisu očigledne.
|
Sve je u mreži
Postoji čak i mogućnost razvijanja rešenja na istom delu projekta na neograničenom broju radnih mesta. Slanjem jedne ili druge varijante se, pred očima neodlučnog investitora ili glavnog projektanta koji je dao saradnicima malo slobode, u nekoliko sekundi odvija pravi mali konkurs sa potpuno automatizovanim izmenama. Jedini uslov je da svi članovi ekipe u tom momentu budu u LAN ili WAN mreži ili povezani sa Internetom.
|
I izvan i iznad
PTC (Parametrics Technology Corporation) je engleska kompanija, kod nas poznata po izvanrednom sistemu softvera za mašinsko projektovanje nazvanim Pro Engineer. ProReflex je isto to, ali za građevinsku industriju. Tipičan je predstavnik softvera koji "silazi" sa radne stanice na NT platformu. U ovom prikazu, strogo gledano, možda ni ne bi trebalo ni da se pojavi, jer je po svemu sasvim izvan i iznad (u engleskom postoji lepa reč, beyond) svega drugog što je ovde predstavljeno. ProReflex je, u osnovi, CAD.
|
Nemački šampion
Nemačka softverska kuća Nemetschek je proizvođač apsolutnog šampiona arhitektonskog CAD-a na nemačkom govornom području. Istini za volju, proboj pokušavaju i na američkom tržištu. Najnoviji adut se zove Arch14, i predstavlja arhitektonski dodatak za AutoCAD. O njemu malo kasnije, pozabavimo se osnovnim i najvažnijim proizvodom, koji se zove AllPlan FT; aktuelna verzija je 12.3. Paket obuhvata mnoštvo modula i hvali se sposobnostima skiciranja, izrade 2D i 3D crteža, modula za generisanje krovova i krovne konstrukcije, kao i bibliotekom sa 5000 simbola. Jedna od mogućnosti koje se naglašavaju je i direktna povezanost sa Internetom.
|