|
K56 flex pristup
Iako se dosta pričalo o "asimetričnim" modemima koji, pod odgovarajućim uslovima, obezbeđuju prenos podataka brzinom od 56 kbit/s, i dalje je prisutno uverenje da su takve brzine na našim centralama nemoguće. Eksperimenti su pokazali da nije tako: ako je vaš telefon na nekoj od modernih Alcatel centrala i ako nabavite i konfigurišete odgovarajući modem, možete sa SezamaPro prenositi fajlove brzinom većom od 33600 bps.
Za sada su najbolji rezultati dobijeni korišćenjem Motorola VoiceSURF 56K modema, u internoj ili eksternoj varijanti, s tim što je bitno da se BIOS modema unapredi na verziju 1.009 ili noviju (verziju proveravate komandom ATI3) i da se u inicijalizacioni string modema ugradi komanda AT %U1, koja forsira internacionalnu PTT kompatibilnost, nasuprot podrazumevanog američkog standarda. Suprotno nekim tvrdnjama, rastojanje od korisnika do provajdera nije bitno za održanje 56 K veze - korisnici iz Podgorice komuniciraju punom brzinom, baš kao i korisnici iz Beograda (provereno!); bitno je samo da su na Alcatel centrali i da između njih i centrale nema dodatnih AD konverzija.
Sa SezamomPro (011/3020-234) se postižu brzine između 44,000 i 46,000 bps, uz prenos arhiviranih fajlova brzinom od 4900 - 5000 znakova u sekundu - zahvaljujući ubrzanom linku, ovom brzinom se prenose i datoteke iz sveta, čak i bez posredovanja i dalje veoma popularnog servisa za naručivanje fajlova.
Korisnike Sezama tokom sledećih nedelja očekuju još neka prijatna iznenađenja - sredinom marta potpisan je ugovor sa Telekomom o direktnom povezivanju i iznajmljivanju segmenta njihovog linka u periodu probnog rada što će, uz zadržavanje postojeće veze preko "Telefonije" odnosno BeoTelNet-a, garantovati vezu sa svetom vrhunskih performansi. Radi se i na instalaciji novih dial-in linija, kao i na finalizaciji Web interfejsa za pristup konferencijskom sistemu i drugom izdanju Uputstva za upotrebu Sezama. O svemu tome pisaćemo sledećih meseci na ovim stranicama.
|