Dosadile su vam loše telefonske veze koje se često prekidaju i spor prenos podataka? Prvih dana 1998. Telekom je ponudio mogućnost da sve probleme te vrste prevaziđete jednim potezom, instalacijom ISDN priključka. Kako ga dobiti, koju opremu nabaviti i koliko će vas sve to koštati? | |
Srđan Pantić |
Slika 1: Struktura BRI priključka 2 B + 1 D kanal
Slika 2: uporedni pregled brzina prenosa
Slika 3
Slika 4: Priključivanje više uređaja na jednu ISDN liniju
Slika 5: Cena uvođenja baznog ISDN pristupa 2B+D u dinarima (porez na promet nije uračunat)
Slika 6: Dodatne usluge
|
Veterani računarskih komunikacija se verovatno još sećaju vremena kada se sa retkim BBS-ovima komuniciralo rekordnom brzinom od 2400 bita u sekundu! Mnogo se pričalo o brzinama od 9600 b/s, ali je većina sumnjala da će to moći da se ostvari na našoj telefonskoj mreži. Naravno, priča se ponovila i sa svakom sledećom generacijom modema (14400, 28800, 33600). A onda je stigao Internet i ništa više nije bilo dovoljno brzo, a obični modemi više nisu omogućavali dovoljnu brzinu za komforan rad. Potrebno je bilo nešto što će omogućiti bržu komunikaciju uz niže cene. Jedno od rešenja ovog problema je sve popularniji ISDN. "Telekom Srbija" ga je konačno uvrstio u svoju ponudu! |
Šta je to ISDN?
ISDN je skraćenica od Integrated Services Digital Network (digitalna mreža integrisanih usluga) što je naziv za digitalni komunikacioni servis koji radi preko postojeće telefonske infrastrukture. ISDN priključci se realizuju korišćenjem postojeće telefonske mreže, bez dodatnih ulaganja u samu infrastrukturu. Tako se bazni ISDN priključak ostvaruje preko jedne bakarne parice: ako već imate telefon u stanu ili kancelariji, potencijalno raspolažete infrastrukturom za ISDN servis.
|
Zašto ISDN?
Pre svega - zbog brzine: kada se koriste oba kanala, moguća je brzina prenosa podataka do 128 Kb/s. Sa većim i složenijim prezentacijama na Internetu, brzina prenosa podataka je postala ograničavajući faktor. Jedno od mogućih rešenja tog problema je upravo ISDN. Ipak, mnogi će se upitati ima li smisla ulagati u ISDN, kada bez posebnih troškova možemo ostvariti brzine prenosa od 56 Kb/s korišćenjem 56K modema? Zato ćemo analizirati neke od prednosti ISDN-a.
|
Jedan ili dva broja
Ipak, bez obzira na sve veći značaj Interneta, većini korisnika će biti posebno važno što efektivno dobijaju dva telefonska broja, preko već postojeće infrastrukture. Svakom B kanalu se može dodeliti poseban telefonski broj, mada to nije obavezno: možete imati samo jedan telefonski broj za jedan ISDN bazni priključak. Tada će, ako imate dva obična telefona, prvo zvoniti telefon povezan na prvi B kanal, a ako tokom razgovora još neko nazove isti broj, neće dobiti signal da je linija zauzeta, već će zvoniti drugi telefon povezan na drugi B kanal.
|
Kada dobijete ISDN priključak
Da biste iskoristili dobijeni bazni ISDN priključak, treba da znate koji interfejs treba da očekujete da biste na osnovu toga nabavili potrebnu opremu. Postoje dva ISDN interfejsa: U interfejs prenosi ISDN signale preko jedne parice između telefonske centrale i vaše lokacije. Ovaj interfejs je dizajniran da prenosi ISDN signale na veće udaljenosti. S/T (Subscriber / Termination - pretplatnička / terminacija) koristi dve parice da isporuči signal iz zidne utičnice do vašeg ISDN adaptera ili druge ISDN opreme.
|
Više uređaja na ISDN liniji
Na istu ISDN liniju može da se poveše do osam uređaja: tu spadaju ISDN ruteri, bridževi i adapteri, ISDN faks mašine grupe 4, ISDN telefoni, obični (analogni) telefoni, modemi i faks uređaji. ISDN je dovoljno inteligentan da deli dva B kanala među uređajima (do dva uređaja ih mogu istovremeno koristiti) i da prosleđuje dolazeće pozive na odgovarajući uređaj. Umesto povezivanja ISDN linije na jedan računar, možete da je povežete na ISDN ruter, tako da cela lokalna mreža firme (ili porodice, zašto da ne?) deli istu ISDN liniju.
|
ISDN adapteri
ISDN adapteri služe za prenos podataka između računara i drugog sistema (npr. drugi ISDN adapter ili pristupni ruter Internet provajdera). ISDN adapter je, dakle, interfejs između računara i mežnog završetka. Ponekad trgovci ISDN adapterima daju (pogrešno) ime "ISDN modem" - ISDN adapter ne može komunicirati sa analognim modemom, što znači da preko ISDN adaptera ne možete da zovete vaš omiljeni lokalni BBS, ako on ima samo analognu liniju. Naravno, na tržištu se nude brojni ISDN adapteri sa integrisanim analognim modemima; uz pomoć takvog uređaja ćete, korišćenjem ISDN linije (zapravo jednog B kanala), uspostaviti telefonsku vezu sa običnim analognim telefonom.
|
Softverska podrška za ISDN
Da biste u potpunosti iskoristili svoj ISDN adapter, vaš računar treba da raspolaže operativnim sistemom koji podržava ISDN hardver. Ako koristite Microsoft Windows 95, biće potrebno da instalirate Microsoft ISDN Accelerator Pack koji prilagođava PPP podršku ISDN adapteru. Windows 95 Dial-up Networking može da se koristi sa ISDN adapterom na isti način na koji ste do sada koristili analogne modeme za povezivanje. Ako tek treba da instalirate podršku za ISDN, obratite pažnju da to bude Microsoft ISDN Accelerator Pack 1.1 ili noviji, jer je tek od te verzije Microsoft dodao podršku za Multilink PPP, koji omogućava paralelno korišćenje oba B kanala za vezu sa Internetom.
|
A troškovi?
Pod pretpostavkom da možete da dobijete ISDN, vaše sledeće pitanje verovatno glasi: "Koliko to košta i šta mi je sve potrebno"? Troškovi se dele u inicijalne i mesečne. Inicijalni troškovi su oprema i instalacija, a mesečni su vezani za troškove pretplate i korišćenja ISDN linije. Inicijalni troškovi zavise od vaših potreba: ako vas zanima samo mogućnost korišćenja dve telefonske linije, potrebno je da platite Telekomu troškove instalacije i stvaranja tehničkih mogućnosti. Tako dobijate mrežni završetak, pa treba samo da kupite ISDN telefon. Ako ISDN liniju želite da koristite za povezivanje na Internet ili za povezivanje udaljenih kancelarija vaše firme, trebaće vam i ISDN adapter ili ruter.
|
Šta uraditi?
Ako vam je potrebna dodatna telefonska linija, a nemate tehničkih mogućnosti da dobijete još jednu analognu telefonsku liniju, ISDN može biti rešenje za vas. Čak i da možete da dobijete drugu analognu liniju, ISDN će omogućiti "čiste" veze bez imalo smetnji, a cena uvođenja dve analogne linije i troškovi esploatacije neće biti bitno različiti od troškova ISDN priključka.
|