Istorija je pokazala da se performanse procesora udvostručuju svakih osamnaest meseci. Pošto smo već doživeli Pentium II, i videli šta se može sa trenutnom tehnologijom, sa pravom se pitamo šta je sledeće? Odgovor se zove Merced. | |
U Santa Klari, Kalifornija, 9. oktobra 1997. godine, korporacija Intel je objavila da će prvi primerci nove, 64-bitne familije procesora pod kodiranim imenom Merced biti u prodaji tokom 1999. godine. Procesor će u početku biti rađen u 0.18 mikrometarskom procesu koji se upravo razvija. Uporedo sa 64-bitnim softverom koji je takođe u razvoju, Merced će izvršavati i sav postojeći Intel kompatibilan 32-bitni softver. Mesec dana kasnije, 14. oktobra Intel i Hewlett-Packard su u San Hozeu (Kalifornija) detaljnije predstavili ovaj zajednički projekat - uz kasnije objavljene informacije, svi važni detalji o ovom projektu koji će obeležiti narednu godinu poznati su javnosti. |
Paralelne ideje
Problem u rastu performansi današnjih procesora nije u tehnologiji njihove izrade, već na prvom mestu u saradnji sa memorijom. Brzina memorije ne prati rast brzine procesora: godišnji rast brzine memorije je oko pet procenata, što je u velikoj nesrazmeri sa rastom snage procesora od gotovo 60% godišnje. Ova disproporcija se ogleda u izvršavanju mašinskih programa, koji su u velikoj meri sekvencijalni - instrukcije se izvršavaju jedna za drugom, a svaki zahtev za podatkom znači čekanje na sporu memoriju. Problem se rešava na više načina: višestepenom keš memorijom čija je brzina mnogostruko veća od standardne, upotrebom malobrojnih procesorskih registara za čuvanje dobavljenih podataka koji će se koristiti ponovo i uvođenjem paralelizma u mašinski kod.
|
Novi set instrukcija
Tako dolazimo do novog pojma koga ćemo koristiti u budućnosti kada su procesori u pitanju: EPIC (Explicitly Parallel Instruction Computing) je nova tehnologija koja je u rangu da CISC ili RISC, i koja definiše eksplicitno korišćenje paralelizama u izvornom kodu (sorsu) programa. Novi set instrukcija je dobio oznaku IA-64, za razliku od postojećeg 32-bitnog seta sa imenom IA-32.
|
Predikati instrukcija
Kada je procesor u pitanju, ono što sledi posle "onda" i "inače" su instrukcije; koje od njih će biti izvršene se zna tokom obrade onoga što sledi iza "Ako", i na osnovu toga se bira niz instrukcija. Dakle, neka logika mora da odlučuje o tome koje instrukcije preskočiti, koje grananje odbaciti i tako redom.
|
Spekulativno izvršavanje
Šta se dešava kada se negde u kodu javi potreba za učitavanjem podataka iz memorije? Program bi se do tog trenutka normalno izvršavao, a onda bi sve stalo da se sačeka na spori RAM. Dobra "špekulacija" rešava ovaj zaostatak tako što inicira učitavanje podatka pre nego što je on zaista i potreban, tako da u trenutku kada podatak bude potreban on već bude u nekom registru.
|
Šlag na torti
Šlag na torti je vertikalna kompatibilnost: IA-64 set instrukcija neće biti jedini u budućim procesorima. Za početak, sigurno je da će postojeći IA-32 set (dakle onaj koji nalazimo u svim Intel kompatibilnim procesorima) biti prenesen u novu generaciju i da će, zahvaljujući tome, postojeća baza softvera biti potpuno sačuvana. Istovremeno, novi procesori će, zahvaljujući velikim brzinama i novoj logici, biti dovoljno moćni da se umešaju u tržište jakih radnih stanica, a da se pri tom ne obustavi rad na IA-32 procesorima.
|
Početak
Mnoge velike kompanije su već započele ili uveliko rade na softveru i hardveru namenjenom Merced-u i njegovoj arhitekturi. Pomenimo samo Microsoft, Comapaq, NEC, Oracle, IBM, Informix, ALR, Adobe... Microsoft već razvija 64-bitni Windows NT, koji će garantovati uspeh platforme u celini, a velika baza postojećeg 32-bitnog softvera garantuje lako "primanje" Merced-a u prvim trenucima nedovoljne ponude 64-bitnog softvera.
|