Ništa bez čvrstine
U našim vodama softver je nešto maglovito i neuhvatljivo - nešto što često nema cenu, jer nije materijalno. Zato će mnogi pomisliti da je pravi poklon za Novu godinu ipak hardver, ma kako sićušan i jeftin bio. I, gle čuda, možete da ga nađete na istim mestima kao i pomenuta CD-izdanja; jedina razlika je što CD iznajmljujete, a hardver morate da kupite. Niko vas ne nagovara da izvodite radikalne promene na svojoj konfiguraciji, ali malo osveženje na stolu može uneti lepu promenu u vaš život.
Najjeftiniji su novi miševi i tastature: ako ste svoje staro AT kućište zamenili za noviji, pouzdaniji i pametniji ATX, onda ste se sigurno zapetljali u gomilu kablova i adaptera - naravno, pod uslovom da ste našli prave adaptere. U PS/2 konektor kojim su snabdevene sve ATX ploče ide i novi miš, pa predlažemo neki od Genius ili, ako ste spremni da potrošite neki dinar više, noviju Logitech seriju. Glavna prednost ovih miševa je što, pomoću točkića ili kompleta tastera, skroluju sadržaje ekrana. Često ćete naići i na četvrti taster koji obezbeđuje brz prelaz među aplikacijama ili šetnju kroz dokumente koji čine istu aplikaciju. Iako nismo videli da neko baš prečesto primenjuje ove novotarije, zgodno je da ih obezbedite već sada - ko zna kada će se namćori iz softverske industrije dosetiti da naprave program koji nećete ni moći da koristite bez "super miša". Tehnologija je napredovala, pa uz sledeći Windows miševima neće biti potreban čak ni dodatni softver. Onima koji nisu preterani tradicionalisti, preporučujemo neki od novijih ergonomskih modela - ako ste sa mišem na "ti", u prvi mah možete imati pomalo čudan i nelagodan osećaj, ali se brzo naviknete, a čudni oblici zaista manje umaraju ruku.
Ako do sada niste imali džojstik, vreme je da ga nabavite: gotovo sav zabavni softver iz ove godine koristi DirectX Windows platformu, pa je džojstik postao obavezna periferija, barem kada je u pitanju LucasArts-ov kultni serijal inspirisan StarWars filmovima. Pravilo je prosto: što više dugmića imate na džojstiku, poznatiji ste u kraju. Genius, Agiler, Logitech, Thrustmaster... ni najprostiji modeli ne mogu se naći bez najmanje četiri "okidača", manje ili više zgodno postavljenih. Rekorderi su Logitech-ovi modeli Warrior i Extreme Digital, koji pored šest dugmića na koje možete da rasporedite svoja oružja pružaju i mogućnost razgledanja okoline i bez menjanja pravca kretanja. Za one koji više vole sportska nadmetanja, primereniji su joy-pad uređaji koji neodoljivo podsećaju na kontrolere sa Sega, Nintendo i Sony igračkih konzola. Još ako imate neku od novijih grafičkih kartica sa izlazom na televizor i sakrijete računar iza novogodišnje jelke, niko neće ni primetiti da nemate pravu igračku konzolu neopterećenu nekim tamo ozbiljnim softverom.
|