Slika delo krasi
Prošli put smo konstatovali da uz DTK konfiguraciju sastavljenu od ovako savršenih komponenti fali Matrox Millennium II da bi slika bila potpuna. Ovoga puta, ne samo da nismo dobili Millennium, nego nismo dobili ni Matrox, ali je zato stigao AGP, pa priča o LX-u nije uskraćena za bitan "začin". Trident je prva firma koja pravi jeftine 3D kartice prilagođene AGP tehnologiji. Posle par meseci druženja sa AGP-om i detaljnog sagledavanja prednosti koje donosi, čini nam se besmislenim da, ako već imate ploču sa AGP slotom, ne iskoristite priliku da u njega ubodete odgovarajuću karticu.
Detaljniji uvid u rezultate testova i ponašanje 3D Image-a u poslovnim aplikacijama i 3D igrama ukazuje da se dotični može meriti sa višom klasom Virge kartica (Virge VX/DX). 2D GDI Bussiness Winmark testovi pokazali su identične rezultate kao ASUS Virge DX, ali je zato High End Winmark (CAD, Photoshop) pokazao zaostatak od čitavih 30$ procenata u odnosu na Virge DX. Nasuprot tome, u 3D Winbench testu 3D Image pokazuje prednost od oko 20% nad Virge DX-om, kako u realnim emulacijama 3D scena, tako i u sintetičkim testovima brzine generisanja trouglova.
Ako se setimo prvog susreta sa ovom karticom, primetićemo da su drajveri, a posebno njeno ponašanje pod Direct 3D-om, bili vrlo problematični. Sa novim drajverima situacija se značajno popravila - "brljotina" na desktop-u i u poslovnim aplikacijama, koje smo ranije uočavali, više nema, ali sitniji problemi u 3D igrama (što je značajan faktor za jeftinu karticu ovog profila) još uvek postoje. Konkretno, nismo nikako uspeli da nateramo hardversku 3D akceleraciju u trenutnom hitu Tomb Raider II da iscrtava teksture - morali smo da se zadovoljimo softverskom 3D emulacijom tj. onim što pruža svaka 2D kartica, U drugim programima, kao što je Flight Simulator 98, kvalitet prikaza je bio vrlo solidan, uz sva poboljšanja koja 3D mod ovoj simulaciji donosi, a frame rate diskretno bolji od onoga koji se može dobiti na najboljim Virge karticama: na Pentium-u II na 266 MHz u inicijalnoj situaciji Čikaškog aerodroma Meighs oko 15 fps.
Treba imati u vidu činjenicu da Trident 3D Image nema biblioteku 3D igara baziranih na alternativnim 3D API-ima (RRedline, Glide i sl) kao što je to slučaj sa karticama zasnovanim na Rendition i 3Dfx čipovima, tako da je limitiran striktno na igre čiji 3D interfejs počiva na Microsoft-ovom Direct 3D-u. Pošto je teško pretpostaviti da bi se Trident ubuduće prihvatio tako nezahvalnog posla kao što je implementacija OpenGL podrške za skromnu 3D tehnologiju, sa priličnom izvesnošću možemo pretpostaviti da je ono što ovaj čip danas može ujedno i njegov krajnji domet.
Ako vam vrhunska grafika nije toliko bitna, ali ipak želite dobro izbalansiranu brzinu 2D operacija, prisustvo 3D funkcija i solidnu reprodukciju multimedijalnih sadržaja za malo novca, Trident 3D Image 975 AGP (sa 4 MB SGRAM memorije) je dobar način da to ostvarite. U izboru između nekog Virge-a i 3D Image-a, svakako bismo dali prednost Trident-ovoj kartici, ali nemojte očekivati da će snaga procesora (266 ili 300 MHz) omogućiti besprekornu, glatku 3D animaciju - za to je ipak potrebno više od Trident 3D Image 975. Ovakva "aždaja" od kompjutera i sama zaslužuje više, a verujemo da će pomenuta kartica uspešno ukrasiti mnoge nadolazeće Socket 7 AGP ploče.
|